LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/Odesa, Kharkiv dhe Mykolaiv goditen nga raketat ruse, Zelensky:Rrisni sanksionet

Gazprom i Rusisë do të reduktojë më tej furnizimet me gaz pasi njoftoi një shkurtim drastik të furnizimit të gazit përmes tubacionit të tij kryesor në Evropë nga e mërkura. Kompania tha se po ndalonte funksionimin e një prej dy turbinave të fundit që operojnë për shkak të "gjendjes teknike të motorit", duke shkurtuar furnizimet ditore të gazit nëpërmjet tubacionit Nord Stream në 33 milion metra kub në ditë - rreth 20% e kapacitetit të tubacionit. 

26 Korrik 2022, 07:59 Nga d.a.
LUFTA/Odesa, Kharkiv dhe Mykolaiv goditen nga raketat ruse, Zelensky:Rrisni
Lufta ne Ukraine

UKRAINË- Ukraina tha se shpreson të fillojë eksportimin e grurit nga portet e saj këtë javë me anijet e para që mund të lëvizin nga portet e saj në Detin e Zi brenda pak ditësh. Detajet e procedurave do të publikohen së shpejti nga një qendër e përbashkët koordinimi që po ndërlidhet me industrinë e transportit detar, tha zëvendës zëdhënësi i OKB-së Farhan Haq. Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, tha se Turqia pret që Kievi dhe Moska të mbajnë përgjegjësitë e tyre sipas marrëveshjes së eksportit të grurit të nënshkruar së fundmi.

Sipas Guardian, Gazprom i Rusisë do të reduktojë më tej furnizimet me gaz pasi njoftoi një shkurtim drastik të furnizimit të gazit përmes tubacionit të tij kryesor në Evropë nga e mërkura. Kompania tha se po ndalonte funksionimin e një prej dy turbinave të fundit që operojnë për shkak të "gjendjes teknike të motorit", duke shkurtuar furnizimet ditore të gazit nëpërmjet tubacionit Nord Stream në 33 milion metra kub në ditë - rreth 20% e kapacitetit të tubacionit. 

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy i ka bërë thirrje Evropës që t'i përgjigjet "luftës së gazit" të Rusisë duke rritur sanksionet e saj kundër Moskës.

"Kjo është një luftë e hapur gazi që Rusia po bën kundër një Evrope të bashkuar dhe kjo është arsyeja pse është e nevojshme të kundërpërgjigjemi," tha ai, duke shtuar se Evropa duhet të rrisë sanksionet e saj kundër Moskës.

Kryediplomati rus tha se qëllimi kryesor i Moskës është të rrëzojë qeverinë e Zelensky. Duke folur me të dërguarit në një samit të Ligës Arabe në Kajro të dielën, ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moska është e vendosur të ndihmojë ukrainasit "të çlirohen nga barra e këtij regjimi absolutisht të papranueshëm".

Ukraina tha se shkatërroi 50 depo municionesh ruse duke përdorur sistemet raketore të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë (Himars) të furnizuara nga SHBA-ja. Sistemet, të dorëzuara në fund të muajit të kaluar, e kanë kthyer luftën në favor të Ukrainës duke çmontuar logjistikën e Rusisë dhe duke ngadalësuar ofensivën e saj, thonë autoritetet ukrainase. 

Apelimi i dënimit të parë të Ukrainës për krime lufte u shty të hënën, pasi prokurorët vazhdojnë të bëjnë presion për ta mbajtur Rusinë ligjërisht përgjegjëse për mizoritë. Vadim Shishimarin, një ushtar rus 21-vjeçar i kapur i cili u deklarua fajtor për vrasjen e një civili dhe u dënua në maj nga një gjykatë ukrainase me burgim të përjetshëm, u ul në një kuti xhami në sallën e gjyqit teksa përballej me kamerat e lajmeve.

Autoritetet ruse arrestuan për pak kohë një politikan liberal 72-vjeçar dhe kritik të Kremlinit, i cili së fundmi u kthye në Moskë nga jashtë të hënën. Leonid Gozman u arrestua pasi Ministria e Brendshme ruse lëshoi ​​një urdhër për arrestimin e tij duke pretenduar se ai nuk i njoftoi autoritetet për shtetësinë e tij izraelite brenda kohës së kërkuar, sipas Associated Press.

Konkursi i këngës në Eurovizion do të organizohet në Mbretërinë e Bashkuar vitin e ardhshëm pasi transmetuesi publik i Ukrainës hoqi kundërshtimet e tij dhe ra dakord të punonte me BBC-në për këtë ngjarje. Ukraina fitoi Eurovizionin e këtij viti me këngën Stefania nga Kalush Orchestra, duke fituar të drejtën për të pritur edicionin e vitit 2023. Megjithatë, organizatorët arritën në përfundimin se kjo nuk mund të bëhej në mënyrë të sigurt ndërsa vendi ishte në luftë. Mbretëria e Bashkuar do të prodhojë një program që – sipas fjalëve të BBC – ka “Ukraina e lavdishme në zemër”.

 

lufta ukraine-rusi volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE