LIVE UPDATES
Bota

Debati mbi postin e kryeministrit, Truss dhe Sunak japin vlerësimin e tyre për Johnson

Dy kandidatët e udhëheqjes konservatore shkëmbyen debate mbi uljen e taksave, Kinën dhe inflacionin, me ish-kancelarin Sunak që akuzoi sekretaren e jashtme se po kërkonte shkurtimin e sigurimeve kombëtare. Truss akuzoi ish-kolegun e saj të kabinetit për rritjen e taksave në nivelin më të lartë për 70 vjet.

26 Korrik 2022, 07:38 Nga d.a.
Debati mbi postin e kryeministrit, Truss dhe Sunak japin vlerësimin e tyre
Sunak dhe Truss

BRITANI- Beteja për t'u bërë kryeministër i ardhshmëm i Mbretërisë së Bashkuar përfundoi në debate mes dy kandidatëve të hënën mbrëma, ndërsa Rishi Sunak nisi sulme të përsëritura ndaj politikave ekonomike të Liz Truss në debatin e tyre të parë televiziv kokë më kokë.

Sipas BBC, dy kandidatët e udhëheqjes konservatore shkëmbyen debate mbi uljen e taksave, Kinën dhe inflacionin, me ish-kancelarin Sunak që akuzoi sekretaren e jashtme se po kërkonte shkurtimin e sigurimeve kombëtare. Truss akuzoi ish-kolegun e saj të kabinetit për rritjen e taksave në nivelin më të lartë për 70 vjet.

Teksa u pyetën sesi do e vlerësonin qeverisjen e Boris Johnson, nga 1 deri në 10, Truss u përgjigj direkt me 7, ndërkohë Sunak tha se dohuej ta pranonte se pikpamjet e tij ishin të qarta, pasi ka thënë se kur ka qenë i zoti dhe kur ka gabuar, por ai vlerësoi se trajtimi i Brexit dhe fitorja e fushatës i jepte Johnsonit notën 10.

Ai vlerësoi trajtimin e Brexit dhe pandemisë nga Johnson, por tha se dorëheqja e tij erdhi për një çështje parimore për "sjelljen" e kryeministrit dhe faktin se ata kishin pikëpamje shumë të ndryshme në lidhje me drejtimin në ekonomi. Truss pranoi se kryeministri kishte bërë gabime, por tha se ato nuk ishin "të mjaftueshme" që Partia Konservatore ti kërkonte dorëheqjne atij. Asnjëri nuk tha se do ta pranonin Johnson në kabinetin e tyre.

Sunak, i cili shihet gjerësisht se duhet të krijojë terren vendimtar për të fituar anëtarësimin konservator, i cili do të votojë nga 5 gushti, i përshkroi vazhdimisht planet e kundërshtares së tij për ekonominë si "jo konservatore", duke e ndërprerë atë në disa momente.

"Ti premtove gati 40 miliardë paund ulje të taksave të pafinancuara, 40 miliardë paund më shumë huamarrje. Kjo është karta e kreditit të vendit. Janë fëmijët dhe nipërit tanë ... të gjithë këtu ... ata që do të duhet të kapin skedën për këtë."-i tha ai.

Truss i'u kundërpërgjigj thirrjeve të Sunak për një qëndrim më të ashpër ndaj Kinës, duke theksuar se Departamenti i Thesarit vetëm muajin e kaluar po bënte thirrje për lidhje më të ngushta dypalëshe dhe ekonomike.

Dyshja ishin në kushte më të mira deri në fund të debatit, me Truss duke thënë se do të donte të kishte Sunak në ekipin e saj nëse ajo bëhet kryeministre. Ish-kancelari vlerësoi qëndrimin e saj ndaj Rusisë.

 

rishi sunak lizz truss debati truss-sunak boris johnson

Sondazh

Poll

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave