LIVE UPDATES
Bota

Sunak dhe Truss përplasen për emigracionin, cili do të jetë fati i shqiptarëve që kalojnë "La manshin"

Edhe pse dy kampet rivale vazhduan të shkëmbejnë goditje mbi shkurtimet e taksave dhe besueshmërinë ekonomike, të dyja palët hapën një front të ri në betejën për numrin 10, pasi secili kandidat ofroi politika të reja të ashpra dhe gjuhë të ashpër për emigrimin e paligjshëm.

25 Korrik 2022, 10:05 Nga d.a.
Sunak dhe Truss përplasen për emigracionin, cili do të jetë
Sunak dhe Truss

BRITANI- Rishi Sunak dhe Liz Truss u përplasën të dielën për politikën e imigracionit, pasi të dy kandidatët kërkuan të paraqiteshin si opsioni më i mirë për të marrë kontrollin e kufijve të Mbretërisë së Bashkuar.

Sipas Indipendent, edhe pse dy kampet rivale vazhduan të shkëmbejnë goditje mbi shkurtimet e taksave dhe besueshmërinë ekonomike, të dyja palët hapën një front të ri në betejën për numrin 10, pasi secili kandidat ofroi politika të reja të ashpra dhe gjuhë të ashpër për emigrimin e paligjshëm.

Kjo erdhi ndërsa Sunak, në gjurmët e fushatës të dielën, u përball me pyetje nëse planet e tij për të trajtuar emigracionin e paligjshëm do të ishin të ligjshme. Duke e quajtur sistemin aktual "të prishur", ai ofroi një plan me 10 pika të dielën që përfshinte një angazhim për një përkufizim më të ngushtë se kush kualifikohet për azil në krahasim me atë nga GJEDNJ, me fuqi të zgjeruara për të ndaluar, etiketuar dhe monitoruar migrantët e paligjshëm

Sunak premtoi gjithashtu se do t'i japë Parlamentit kontroll mbi atë se kush vjen në MB duke krijuar një kufi vjetor për numrin e refugjatëve të pranuar çdo vit, megjithëse një që mund të ndryshohet në rast emergjencash të papritura. Sunak tha se nëse ai fiton votimin e partisë, në krye të axhendës së tij do të jetë një takim me presidentin francez Emmanuel Macron për të gjetur një zgjidhje për kalimet me varka të vogla, të cilat ai sugjeroi gjithashtu se duhet të trajtohet me një taskforcë të re ndërqeveritare.

Këto propozime u zgjodhën nga aleatët e Truss, të cilët ngritën pyetje në lidhje me propozimet e Sunak, duke argumentuar se ishte e paqartë se si do të funksiononte kuota e refugjatëve dhe duke sugjeruar se disa nga planet e tij arrinin në një "riemërtim". Aleatët e Truss vunë gjithashtu në pikëpyetje një sugjerim nga Sunak se emigrantët e paligjshëm mund të strehoheshin në anije lundrimi, diçka që kampi Truss sugjeroi se do të përbënte ndalim arbitrar dhe një shkelje të ligjit vendas dhe ndërkombëtar.

Të dy kandidatët ishin të bashkuar në mbrojtjen e skemës së diskutueshme të azilit të Ruandës, me të cilën Britania aktualisht do të humbasë 120 milionë paund që i ka paguar Ruandës nëse plani për dëbimin e emigrantëve shpallet i paligjshëm nga gjykatat.

Truss tha se skema e Ruandës është politika "e duhur" dhe tha se ajo mund të zgjerohet për të përfshirë vende të tjera. Sunak bëri një premtim të ngjashëm për Ruandën, duke thënë se "asnjë opsion nuk duhet të jetë jashtë tryezës" për të siguruar që ajo të ketë sukses. Por planet e të dy kandidatëve janë përballur me kritika, me Oxfam etiketimin si "mizor" çdo plan për të lidhur pagesat e ndihmës në Mbretërinë e Bashkuar me bashkëpunimin e vendeve me largimin e imigracionit.

liz truss rishi sunak gara per kryeministrin britanik

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra