LIVE UPDATES
Bota

Mosmarrëveshjet për Brexit, BE-ja nis procese të reja gjyqësore kundrejt Londrës

KE ka nisur katër procedura shkeljeje kundër Britanisë së Madhe në mosmarrëveshjen mbi rregullat doganore për Irlandën e Veriut. Britania e Madhe nuk angazhohet në një diskutim të arsyeshëm, thuhet në Bruksel.

25 Korrik 2022, 09:01 Nga d.a.
Mosmarrëveshjet për Brexit, BE-ja nis procese të reja
Foto Ilustruese

BRITANI- Në mosmarrëveshjen mbi rregullat e Brexit-it për provincën britanike të Irlandës së Veriut, Komisioni Evropian ka nisur katër procedura të reja shkeljeje kundër Mbretërisë së Bashkuar. Autoriteti i Brukselit akuzoi Londrën për shkeljen e pjesëve thelbësore të të ashtuquajturit Protokoll të Irlandës së Veriut.

Pavarësisht thirrjeve të përsëritura nga 27 vendet anëtare të BE-së që Londra të zbatojë Protokollin e Irlandës së Veriut, qeveria britanike ka refuzuar ta bëjë këtë, tha Komisioni në një deklaratë.

Mosgatishmëri për të diskutuar në mënyrë të arsyeshme

Për më shumë se një vit, ne u përpoqëm të gjenim zgjidhje të përbashkëta në frymën e bashkëpunimit konstruktiv, tha Komisioni Evropian. "Megjithatë, mosgatishmëria e Mbretërisë së Bashkuar për t'u përfshirë në diskutime kuptimplote dhe procedura e avancuar për miratimin e Aktit të Protokollit të Irlandës së Veriut përmes Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar bie drejtpërdrejt në kundërshtim me këtë frymë”, vijon njoftimi për shtyp.

Konkretisht, akuzat kanë të bëjnë me mosrespektimin e rregullave doganore në fuqi dhe moszbatimin e disa rregullave evropiane. Britania e Madhe tani ka dy muaj kohë për të reaguar.

Konflikti mes BE dhe Britanisë së Madhe vazhdon

Britania e Madhe dhe BE-ja kanë debatuar gjatë mbi zbatimin e rregullave të Brexit-it. Së fundmi, Komisioni Evropian rriti presionin ndaj Londrës në qershor duke nisur dy procedura të reja shkeljeje dhe duke rifilluar një tjetër.

Protokolli për Irlandën e Veriut është pjesë e marrëveshjes së Brexit-it të lidhur në vitin 2019 midis Brukselit dhe Londrës dhe ka për qëllim të rregullojë kontrollet doganore në shkëmbimin e mallrave midis Irlandës së Veriut dhe Mbretërisë së Bashkuar. Londra fillimisht ra dakord për zgjidhjen për të parandaluar kontrollet në kufirin e brendshëm të Irlandës pasi mund të rrezikonte procesin e paqes në ish-rajonin e trazuar. Procedurat e shkeljes mund të çojnë në një padi në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë dhe të përfundojnë me gjobë.

Një projektligj i diskutueshëm

Nisja e këtyre procedurave të reja është pjesë e një projektligji të diskutueshëm të Protokollit të Irlandës së Veriut, i cili kaloi leximin e tretë në Dhomën e Komunave Britanike të mërkurën. Ligji i planifikuar duhet të lejojë Londrën të anulojë në mënyrë të njëanshme marrëveshjet e Brexit-it në lidhje me provincën britanike.

Nga këndvështrimi i Londrës, Protokolli i Irlandës së Veriut minon paqen në rajon. Në të vërtetë, partia pro-britanike DUP ka kundërshtuar prej javësh formimin e një qeverie në Irlandën e Veriut dhe kërkon shfuqizimin e protokollit.

Komisioni Evropian kishte kërcënuar me pasoja gjatë nënshkrimit të ligjit të planifikuar. Megjithatë, përpara se ligji të hyjë në fuqi, ai ende duhet të miratohet nga dhoma e dytë e Parlamentit, Dhoma e Lordëve. Kjo duhet të bëhet pas pushimeve verore. Projektligji pritet të përballet me rezistencë më të ashpër në Dhomën e Lordëve. Nëse qeveria arrin të imponojë planet e saj, kjo mund të çojë në përplasje serioze me Brukselin. Në rastin më të keq, mund të shpërthejë një luftë tregtare.

Pak relaksim në horizont edhe për pasardhësit e Johnsonit

Dy kandidatët për të pasuar kryeministrin britanik në largim Boris Johnson, ministrja e Jashtme Liz Truss dhe ish-ministri i Financave Rishi Sunak, deri tani nuk kanë treguar asnjë shenjë se mund të kërkojnë një deeskalim të mosmarrëveshjes. Me këtë projektligj, qeveria e Londrës dëshiron të detyrojë Brukselin të rihapë marrëveshjen për statusin special të Irlandës së Veriut. Komisioni Evropian e përjashton kategorikisht këtë dhe në vend të kësaj dëshiron të negociojë zgjidhje brenda kornizës së marrëveshjes ekzistuese./DW/

marreveshja brexit liz truss rishi sunak

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra