LIVE UPDATES
Bota

SKEMA: 200 euro dhuratë për këdo që mbush 18 vjeç- vetëm për kulturë. Si po drejtohet rinia e Europës drejt vlerave të vërteta

Kuponi synon të ringjallë interesin për artet dhe të nxisë industrinë pas pandemisë.

28 Nëntor 2022, 11:16 Nga k.m.
SKEMA: 200 euro dhuratë për këdo që mbush 18 vjeç-
Foto ilustruese

Të rinjtë gjermanë do të marrin një kupon për ta shpenzuar në evente kulturore sipas një skeme të nisur nga qeveria. "Kulturpass" prej 200 €, do të vihet në dispozicion për të gjithë 18-vjeçarët dhe ka dy synime: të inkurajojë të rinjtë të përjetojnë kulturë dhe të heqin dorë nga zakonet e pandemisë së qëndrimit në shtëpi; dhe t'i japë një shtysë financiare artit, që ende nuk është rikuperuar që pas pandemisë.

Ministrja gjermane e kulturës, Claudia Roth, e përshkroi pasaportën kulturore si "ekuivalentin e një dhurate për ditëlindje" për 750,000 personat që do të mbushin 18 vjeç në 2023. Kjo do ta fusë vendin më të populluar të BE-së në linjë me Francën, Italinë dhe Spanjën, të cilat kanë prezantUAR skema të ngjashme.

Ministri i financave, Christian Lindner tha se kuponi do të menaxhohet nëpërmjet një aplikacioni dhe një faqe interneti që ofron një lidhje të drejtpërdrejtë me një treg virtual të gjithçkaje, nga libraritë tek teatrot. Kostoja e vlerësuar për shtetin gjerman është rreth 100 milionë euro, përveç buxhetit vjetor kulturor të vendit prej 2.3 miliardë eurosh.

Theks i veçantë po i kushtohet kulturës së drejtpërdrejtë, ndërsa platformat online si Amazon dhe Spotify janë përjashtuar nga skema, që po vendos një theks në organizatat më të vogla, shpesh lokale, si kinematë dhe libraritë. Blerjet individuale do të jenë të kufizuara në vlerë për të parandaluar dikë që të përdorë kuponin për të blerë, për shembull, një biletë të vetme koncerti për 200 €.

Duke lançuar Kulturpass , Roth dhe Lindner thanë se nëse ishte e suksesshme, skema do të shtohej dhe ndoshta do të zgjerohej në një grupmoshë më të gjerë, ndoshta nga mosha 15 vjeç e lart. Një skemë e ngjashme, e shpallur vitin e kaluar nga qeveria e Spanjës vendosi t'u jepte një kupon kulture prej 400 € të gjithëve atyre që mbushnin 18 vjeç. Sipas qeverisë spanjolle, 57.6% e të gjithë atyre që mbushën 18 vjeç në 2022 u regjistruan për skemën e kuponëve. Franca i dha çdo 18-vjeçari 300 euro për të shpenzuar për biletat e kinemasë, muzeut, teatrit dhe koncertit, si dhe për libra, materiale arti, kurse arti, instrumente muzikore ose një abonim në një platformë dixhitale franceze si p.sh. Canal Plus, Salto ose, Deezer.

Këtë vit, skema prej 200 milionë euro në vit u zgjerua për moshat mbi 15 vjeç, në dy pjesë: një pagesë kolektive (në varësi të moshës) 25-30 euro për nxënës në vit në dispozicion të mësuesve për vizita në klasë në ekspozita, filma, shfaqje; plus nga 20-30 € që çdo adoleshent mund të shpenzojë individualisht. Në vitin 2016, Italia prezantoi një “bonus kulture” prej 500 euro për çdo 18-vjeçar me urdhër të ish-kryeministrit Matteo Renzi, i cili më parë kishte mbajtur postin e ministrit të Kulturës. Skema ende vazhdon pavarësisht ndryshimeve të ndryshme të qeverisë dhe një përpjekjeje të liderëve populistë për të hequr në vitin 2018. 83% e atyre që e morën atë i kanë shpenzuar paratë për libra, produkte muzikore dhe bileta koncertesh.

Roth tha se leja gjermane do të hapte një sërë mundësish kulturore për të rinjtë të krahasueshme me Interrail Pass, një biletë treni që u ka lejuar brezave të evropianëve mundësinë për të udhëtuar me çmim të ulët nëpër kontinent.

Olaf Zimmermann, kryetar i Këshillit Gjerman të Kulturës, një organizatë ombrellë që përfaqëson më shumë se 200 shoqata kulturore, tha se kuponi ishte një "mënyrë kuptimplotë për të mbështetur të rinjtë dhe botën e kulturës që kanë vuajtur nga pandemia". Por ai tha se përcaktimi se për çfarë të rinjtë do të mund ta shpenzojnë atë, ka të ngjarë të jetë i ndërlikuar dhe duhet të mbulojë sa më shumë fusha të jetë e mundur, nga klasat e vizatimit deri te blerja e një instrumenti muzikor.

Ai i kërkoi Ministrisë së Kulturës që t'i bëjë të qarta udhëzimet e saj së shpejti, për të siguruar që kjo të jetë vërtet një dhuratë ditëlindjeje për 18-vjeçarët.

Marrë dhe përshtatur nga 'TheGuardian'

gjermani karta e kultures

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë