LIVE UPDATES
Bota

OBSH paralajmëron: Jini vigjilent ndaj COVID-19, mund të krijojë një tjetër virus vdekjeprurës

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se nëse nuk respektohen masat që evitojnë këtë virus, do t'i lemë derën hapur një varianti të ri të virusit që do të pasojë Omicron-in dominues global.

4 Dhjetor 2022, 13:02 Nga a.l
OBSH paralajmëron: Jini vigjilent ndaj COVID-19, mund të krijojë
COVID-19

SHBA- Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 90% e popullsisë botërore tani ka rezistencë ndaj Covid-19, por paralajmëroi se një variant i ri shqetësues mund të shfaqet nëse nuk jemi vigjilentë ndaj virusit vdekjeprurës. Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se nëse nuk respektohen masat që evitojnë këtë virus, do t'i lemë derën hapur një varianti të ri të virusit që do të pasojë Omicron-in dominues global.

"Ne jemi shumë më afër që të jemi në gjendje të themi se faza e urgjencës së pandemisë ka përfunduar - por ne nuk jemi ende atje. Boshllëqet në mbikëqyrje, testim, sekuencë dhe vaksinim po vazhdojnë të krijojnë kushtet perfekte për të shfaqur një variant të ri shqetësimi që mund të shkaktojë vdekshmëri të konsiderueshme", u tha ai gazetarëve.

Fundjavën e kaluar shënoi një vit që kur organizata njoftoi Omicron si një variant të ri shqetësimi në pandeminë Covid-19, vuri në dukje Tedros. Që atëherë, ai ka përfshirë botën, i cili dëshmoi dukshëm se mund të transmetohej më lehtë se paraardhësi i tij, Delta.

Javën e kaluar, studimi më i fundit i përditësuar për Covid tregoi se vaksinat e reja nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna ka të ngjarë të ofrojnë mbrojtje më të mirë krahasuar me vaksinat origjinale. Studimi i më shumë se 360,000 njerëzve tregoi se përforcuesit ofrojnë mbrojtje shtesë kundër varianteve të reja te njerëzit që kanë marrë më parë deri në katër doza të vaksinës së vjetër, shkruan The Guardian.

Që nga prezantimi i tyre në SHBA në shtator, përforcuesit e vaksinës, të cilët përmbajnë shtamin e koronavirusit origjinal dhe Omicron BA.4/5, ofruan përfitime më të mëdha për të rriturit më të rinj të moshës 18-49 vjeç sesa ata të grupmoshës më të vjetër. Tedros tha se tani qarkullojnë më shumë se 500 nën-linja Omicron shumë të transmetueshme – të gjitha në gjendje të kapërcejnë më lehtë imunitetin e ndërtuar, edhe nëse priren të jenë më pak të rënda se variantet e mëparshme.

Në të gjithë botën, 6.6 milionë vdekje nga Covid janë raportuar në OBSH, nga afro 640 milionë raste të regjistruara. Por agjencia shëndetësore e OKB-së thotë se kjo do të jetë një nënvlerësim masiv dhe jo reflektues i numrit të vërtetë. Tedros tha se më shumë se 8,500 njerëz u regjistruan se kishin humbur jetën nga Covid javën e kaluar./Dosja.al

obsh covid-19

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!