LIVE UPDATES
Bota

Shpërthime të forta në një bazë ajrore ruse në Krime

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga autoritetet ukrainase, por kishte spekulime të përhapura në rrjetet sociale të Ukrainës se forcat e Kievit kishin goditur bazën me raketa me rreze të gjatë veprimi. Pushuesit u larguan me nxitim nga një plazh aty pranë, ndërsa autoritetet mbyllën zonën përreth bazës brenda një rrezeje prej pesë kilometrash.

10 Gusht 2022, 12:08 Nga d.a.
Shpërthime të forta në një bazë ajrore ruse në
lufta ne Ukraine

UKRAINË- Shpërthime të forta në një bazë ajrore ruse në gadishullin ukrainas të Krimesë të martën shkaktuan vrasjen e të paktën një personi dhe plagosjen e pesë të tjerëve, thanë autoritetet. Shkaku i shpërthimeve ende nuk dihet.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se municionet shpërthyen në bazën Saki në rajonin e pushtuar nga Rusia në vitin 2014, por theksoi se baza nuk ishte sulmuar.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga autoritetet ukrainase, por kishte spekulime të përhapura në rrjetet sociale të Ukrainës se forcat e Kievit kishin goditur bazën me raketa me rreze të gjatë veprimi. Pushuesit u larguan me nxitim nga një plazh aty pranë, ndërsa autoritetet mbyllën zonën përreth bazës brenda një rrezeje prej pesë kilometrash.

Forcat e Ukrainës nuk e kanë sulmuar Krimenë gjatë ofensivës ruse, e cila ka hyrë në muajin e gjashtë të saj. Zyrtarët në Moskë kanë paralajmëruar Ukrainën se çdo sulm ndaj Krimesë do të shkaktonte hakmarrje masive, duke përfshirë sulme në "qendrat vendimmarrëse" në Kiev.

Por një dron i pajisur me eksplozivë goditi selinë e flotës ruse në Detin e Zi, në portin e Sevastopolit në Krime, muajin e kaluar, një sulm për të cilin u fajësuan diversantët ukrainas. Baza Saki është përdorur nga avionët luftarakë rusë për të goditur zonat në rajonin jugor të Ukrainës.

Zyrtarët ukrainas thanë më herët të martën se në 24 orët e fundit të paktën tre civilë ukrainas u vranë dhe 23 të tjerë u plagosën nga bombardimet ruse, duke përfshirë një sulm afër termocentralit bërthamor, në Zaporizhzhia, një qytet i pushtuar nga Rusia.

Guvernatori i Dnipropetrovskut, Valentyn Reznichenko tha se forcat ruse hodhën më shumë se 120 raketa në qytetin e Nikopolit, i cili ndodhet në anët tjetër të lumit Dnieper pranë objektit bërthamor. Disa ndërtesa banimi dhe objekte industriale u dëmtuan, tha ai.

Ditët e fundit, Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardimin e centralit bërthamor më të madh në Evropë, dhe zyrtarët kanë qenë të shqetësuar nga mundësia e një katastrofe bërthamore./VOA/

lufta ne ukraine

Sondazh

Poll

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë