LIVE UPDATES
Bota

Sërish tensione në Veri të Kosovës! Serbët nxjerrin armët, s'pranojnë kryekomunarët e rinj shqiptarë (Pas qetësisë erdhi STUHIA)

Në nëntor të vitit të kaluar, postet e kryetarëve të komunave në veri të Kosovës mbetën bosh kur përfaqësuesit serbë dhanë dorëheqjen nga vendet e tyre të punës.

26 Maj 2023, 14:54 Nga a.l
Sërish tensione në Veri të Kosovës! Serbët nxjerrin
Zgjedhjet ne veri te Kosovës

KOSOVË- Rinisin tensionet në veri të Kosovës. Kryetarët e rinj të komunave Zubin Patok, Leposaviç, Zveçan dhe Mitrovicë e veriut kanë marrë zyrtarisht detyrat. Izmir Zeqiri, Ilir Peci, Lulzim Hetemi dhe Erden Atiç të gjithë të partive shqiptare, për brenda pak ditësh pritet të nisin punën në zyrat e reja, ndonëse ato kanë funksionuar sipas sistemit të Serbisë. 

Shtetësia shqiptare e kryetarëve të rinj të komunave ku shumica e banorëve janë serbë është bërë shkak që sot në këto komuna të nisin sërish tensionet, ku janë ngritur sirena alarmi, të shtëna me armë zjarri dhe protesta masive. Agravimi i situatës ka rritur prezencën e policisë dhe ka pasur përplasje mes qytetarëve. Këta të fundit u kanë vënë flakën disa makinave në shenjë revolte. 

Por çfarë e shkakton këtë revoltë? 

Në nëntor të vitit të kaluar, postet e kryetarëve të komunave në veri të Kosovës mbetën bosh kur përfaqësuesit serbë dhanë dorëheqjen nga vendet e tyre të punës. Shkak është bërë mospajtimi ndaj vendimit të qeverisë në Prishtinë për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia, që u shoqëruan me incidente të njëpasnjëshme. 

Më datë 23 prill të këtij viti, u zhvilluan zgjedhjet e parakohshme për kryetarë të rinj në katër komunat me shumicë serbe, Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Leposaviç dhe Zubin Potok. Zgjedhjet janë bojkotuar nga popullata lokale serbe dhe përfaqësuesit e listës serbe. Në zgjedhje kanë dalë 1.567 votues apo 3.47 për qind e trupit zgjedhor dhe rreth 45 mijë votuesve të regjistruar. Nga dhjetë kandidatë për postet e kryetarëve, vetëm një ishte nga komuniteti serb, pasi Lista Serbe dhe partitë tjera më të vogla bojkotuan zgjedhjet me kërkesën e Beogradit. Zgjedhjet në zonë u zhvilluan pa asnjë incident me mbikqyrjen e misionit të NATO-S ne Kosovë, KFOR.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i cilësoi zgjedhjet e parakohshme në veri si zgjedhje pushtuese, ndërsa kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç, duke postuar disa fotografi të policëve të Kosovës pranë kontejnerëve të votimit ironizoi se këto janë imazhet që me të vërtetë përshkruajnë “sundimin e ligjit” dhe kuptimin e vërtetë të “zgjedhjeve demokratike” në Kosovë të mbështetura nga Bashkimi Evropian dhe vendet e ‘Quintit’”.

Po ashtu autoritetet në Serbi kanë kritikuar ashpër vendet kryesore perëndimore për mbështetjen e zgjedhjeve, duke theksuar se qëllimi i tyre është moszbatimi i themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, me të cilin ata kushtezojnë pjsëmarrjen në institucionet e Kosovës.

Lista Serbe po ashtu më 19 maj ka mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për media në Mitrovicën e Veriut, ku nënkryetari i partisë Igor Simiç, tha se qytetarët serbë janë të përkushtuar për paqe, por më 1 qershor do të pasojë një përgjigje vendimtare nga populli serb, nëse mohohen të drejtat elementare të tyre.

Diplomatët perëndimorë nuk e kanë kundërshtuar mbajtjen e zgjedhjeve në veriun e Kosovës edhe pa pjesëmarrjen e Listës Serbe, subjektit kryesor politik serb, ndërsa u kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të punojnë në kthimin e serbëve të Kosovës në institucione dhe zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. 

tensione në veri të kosovës

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit