LIVE UPDATES
Bota

Senatorja australiane e quan mbretëreshën një kolonizatore teksa betohej në parlament

Senatorja indigjene Lidia Thorpe u detyrua të ribëjë betimin e besnikërisë pasi presidenti i Senatit ndërhyn dhe të tjerët shprehën kritika.

1 Gusht 2022, 14:37 Nga s.s
Senatorja australiane e quan mbretëreshën një kolonizatore teksa
Lidia Thorpe

AUSTRALI- Senatores indigjene Lidia Thorpe iu tha të përsëriste betimin e besnikërisë për parlamentarët australianë të hënën, pasi ajo fillimisht e përshkroi Mbretëreshën si një kolonizatore. Një senator i të Gjelbërve për Victoria, Thorpe, u qortua nga kolegët e saj parlamentarë, njëri prej të cilëve bërtiti: "Ti nuk je senatore nëse nuk e bën siç duhet". Thorpe mungoi në parlament javën e kaluar kur senatorët e tjerë u betuan zyrtarisht, kështu që bëri betimin e saj të hënën në mëngjes. Duke ecur në dyshemenë e Senatit me grushtin e djathtë të ngritur në ajër, Thorpe iu kërkua të recitonte fjalët e shkruara në një kartë. “Unë sovrane, Lidia Thorpe, betohem solemnisht dhe sinqerisht se do të jem besnike dhe mbaj besnikëri të vërtetë ndaj madhërisë së saj kolonizuese Mbretëreshës Elizabeth II”, tha ajo.

Fjala "kolonizim" nuk është në betimin zyrtar. Presidenti i Senatit të Punës, Sue Lines, ndërhyri, ndërsa senatorë të tjerë shprehën kritika dhe filluan t'i thërrisnin Thorpe. "Ju kërkohet të lexoni betimin siç është shkruajtur në letër. Ju lutem lexoni betimin", i tha Lines senatorit të të Gjelbërve. Thorpe u kthye për të folur me një senator laburist pas saj, i cili dukej se shprehte kritika të mëtejshme, përpara se të përsëriste betimin siç ishte shtypur. Një senator tjetër u dëgjua të thoshte "askush prej nesh nuk e pëlqen". Thorpe më vonë ka shkruar në Twitter se "sovraniteti nuk u dorëzua kurrë" teksa e shoqëroi shkrimin me një foto të betimit të saj. Seksioni 42 i kushtetutës australiane thotë se "çdo senator dhe çdo anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve duhet të bëjë dhe të nënshkruajë" betimin përpara se të zërë vendin e tij, raporton The Guardian.

Anne Twomey, një eksperte kushtetuese në Universitetin e Sidneit, tha se i takon parlamentit të vendosë nëse dështimi ose refuzimi për të bërë betimin do të pengonte dikë që të merrte vendin e tij si senator. “Meqë ky është një proçes i brendshëm në Parlament, unë dyshoj nëse do të ishte i ‘justifikueshëm’, domethënë nuk mendoj se është diçka që mund të zbatohet para një gjykate. Është një çështje e zyrtarëve kryesues të Dhomës për të zbatuar nenin 42”, tha ajo. Twomey tha se Thorpe mund të kishte vendosur të mos zinte vendin e saj, nëse nuk do të ishte e përgatitur të betohej për besnikëri ndaj Mbretëreshës. “Dështimi për ta bërë këtë do të thotë se ajo nuk mund të ulej apo të votonte. Ajo do të kishte të drejta dhe privilegje të tjera. Megjithatë, nëse nuk do të merrte pjesë për dy muaj rresht pa lejen e Senatit, vendi i saj do të bëhej vakant sipas nenit 19 të kushtetutës”, tha ajo.

Ndihmës ministri për republikën, Matt Thistlethwaite, javën e kaluar u tha gazetave Nine se betimi për besnikëri ndaj Mbretëreshës ishte "arkaike dhe qesharake". "Ajo nuk përfaqëson Australinë në të cilën jetojmë dhe është një dëshmi e mëtejshme se pse duhet të fillojmë të diskutojmë për t'u bërë një republikë me kreun e shtetit tonë. Ne nuk jemi më britanikë", tha ai. Sipas kushtetutës australiane, të gjithë senatorët dhe deputetët duhet të betohen për besnikëri ndaj Mbretëreshës dhe trashëgimtarëve dhe pasardhësve të saj përpara se të ulen në parlament. Dispozita nuk mund të ndryshohet pa një referendum, për të cilin Thistlethwaite tha se do të bëhej vetëm si pjesë e një lëvizjeje më të gjerë drejt një republike në një mandat të ardhshëm qeverisjeje.

Thorpe muajin e kaluar e përshkroi Australinë si një "projekt kolonial" dhe tha se flamuri kombëtar nuk e përfaqësonte atë. “Ajo përfaqëson kolonizimin e këtyre tokave, dhe nuk ka leje të jetë këtu, nuk ka pasur pëlqim, nuk ka pasur asnjë traktat, kështu që ai flamur nuk më përfaqëson mua. Unë jam këtu për popullin tim dhe do të sakrifikoj betimin për besnikëri ndaj kolonizatorit për të hyrë në media siç jam tani, për të hyrë në parlament siç jam çdo ditë”, tha ajo për The Project të Channel 10.

australi lidia thorpe mbretëresha elizabeth ii

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh