KRYESORET
Bota

Rrugica në varreza dhe qindra oficerë/ Çfarë dihet për humbjet e Rusisë në Ukrainë?

Analiza bazohet vetëm në raportet që përmbajnë informacione specifike për të ndjerin, duke përfshirë emrin dhe gradën e plotë dhe, nëse është e mundur, vendin e varrimit.

13 Maj 2022, 22:03 Nga DOSJA

 

 

Rrugica në varreza dhe qindra oficerë/ Çfarë dihet
Foto Ilustruese

 

RUSI- Bazuar në burime të hapura, shërbimi rus i BBC-së ka vërtetuar se emrat e 2,336 ushtarëve rusë që vdiqën gjatë luftimeve në Ukrainë tashmë janë konfirmuar. Kjo është pothuajse dyfishi i shifrës së fundit të humbjeve të njoftuara zyrtarisht nga Ministria e Mbrojtjes ruse. Analiza bazohet vetëm në raportet që përmbajnë informacione specifike për të ndjerin, duke përfshirë emrin dhe gradën e plotë dhe, nëse është e mundur, vendin e varrimit.

Më shpesh, të vdekurit raportohen nga autoritetet lokale, institucionet arsimore ku kanë studiuar ushtarakët, si dhe të afërmit. Por disa humbje nuk raportohen publikisht, kështu që lista jonë është qartësisht e paplotë, dhe humbjet reale të ushtrisë ruse dhe Gardës Kombëtare në Ukrainë janë më të larta. Sidoqoftë, vëllimi i të dhënave të mbledhura na ndihmon të identifikojmë tendencat kryesore dhe të analizojmë se çfarë po ndodh me ushtrinë ruse që lufton në Ukrainë.
Duke qenë se autoritetet nuk raportojnë publikisht disa nga humbjet, BBC është duke kërkuar për varre të reja që shfaqen në varreza në qytete të ndryshme ruse. Vëmë re se një rrugicë e veçantë me vendet e varrimit të ushtarakëve që vdiqën pas 24 shkurtit 2014, u shfaq në varrezat e qytetit të Mikhailovsk, Territori i Stavropolit. Në këtë rrugicë për momentin janë 26 varre të freskëta. Secili ka kurora nga Ministria Ruse e Mbrojtjes dhe lule, shumë kryqe kanë flamuj të Forcave Ajrore dhe inteligjencë ushtarake të bashkangjitur.

Emrat e të paktën shtatë ushtarakëve që vdiqën pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës dhe u varrosën në këtë rrugicë në Mikhailovsk nuk janë publikuar kurrë. Një zonë e veçantë për varrosjen e personelit ushtarak është caktuar gjithashtu në varrezat Krasnodar në zonën e fermës Kopansky. Një punonjës i varrezave u tha gazetarëve vendas për këtë . Këto varre ushtarake janw studiuaer dhe janw gjetur varret e të paktën 11 ushtarëve dhe oficerëve që mund të kenë vdekur në Ukrainë. Ata ishin nga 19 deri në 37 vjeç, fotografi me uniformë ushtarake ishin instaluar në kryqe, kurora nga Ministria Ruse e Mbrojtjes shtrihen aty pranë. Asnjë nga 11 emrat e atyre që vdiqën nuk u publikuan publikisht.

Gazetarët vendas vizituan gjithashtu këtë varrezë, ata numëruan 26 varre të personelit ushtarak që u shfaqën pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës. Megjithatë, disa nga të vdekurit janë mbi 60 vjeç, ndaj nuk i kemi marrë parasysh në llogaritjet tona. Një rrugicë me varrime të reja u shfaq në varrezat Kurgan në Kazan, ku u gjetwn nëntë varre të ushtarëve që vdiqën në Ukrainë. Emrat e të dyve nuk u dhanë publikisht.
Herën e fundit që Ministria Ruse e Mbrojtjes raportoi zyrtarisht humbjet ishte më 25 mars, duke raportuar vdekjen e 1,351 ushtarakëve. 

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës e quan një shifër shumë më të madhe - më shumë se 26 mijë ushtarë rusë të vrarë. Çdo i pesti është një oficer. Çfarë thonë humbjet e konfirmuara të Rusisë në luftën me Ukrainën?
Rusia do të klasifikojë të dhënat për të afërmit e ushtarëve të vrarë në Ukrainë.  Nga 2,336 të vdekur, 443 janë oficerë që variojnë nga toger i ri deri te gjeneral. Kjo është 19% e numrit të të gjithë personelit ushtarak në listën e humbjeve të konfirmuara të ushtrisë ruse.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar