KRYESORET
Bota

Shefat e mbrojtjes amerikane dhe ruse flasin lidhur me Ukrainën, zbardhen dy kërkesat

Por zyrtarët thanë se thirrja nuk dukej se sinjalizonte ndonjë ndryshim në luftën e Moskës në Ukrainë.

13 Maj 2022, 21:32 Nga DOSJA
Shefat e mbrojtjes amerikane dhe ruse flasin lidhur me Ukrainën, zbardhen
Sergey Shoygu

RUSI- Ministri rus i Mbrojtjes, Sergey Shoygu foli me Sekretarin e Mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Lloyd Austin të premten pas muajsh refuzimi të kontaktit të drejtpërdrejtë me homologun e tij amerikan. Por zyrtarët thanë se thirrja nuk dukej se sinjalizonte ndonjë ndryshim në luftën e Moskës në Ukrainë.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Mbrojtjes tha të premten se përderisa Austin beson se biseda një orëshe ishte e rëndësishme në përpjekjen për të mbajtur linjat e komunikimit të hapura, ajo nuk zgjidhi ndonjë "çështje akute" ose çoi në ndonjë ndryshim në atë që rusët po bëjnë derisa lufta hyn në javën e 12-të.

Thirrja - e iniciuar nga Austin - shënoi kontaktin e nivelit më të lartë amerikan me një zyrtar rus që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit. Gjatë disa muajve të fundit, zyrtarët e Pentagonit kanë thënë vazhdimisht se udhëheqësit rusë refuzuan të pranonin thirrjet nga Austin.

Kjo është biseda e parë mes Austin dhe Shoygu që nga 18 shkurti, një javë para fillimit të luftës. Një zyrtar tjetër i lartë tha të premten se Milley pritet të kontaktojë gjithashtu homologun e tij, gjeneralin Valery Gerasimov, shefin rus të shtabit të përgjithshëm.

Në një deklaratë, Pentagoni tha se Austin "kërkoi një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë dhe theksoi rëndësinë e mbajtjes së linjave të komunikimit". Disa zyrtarë e përshkruan thirrjen si një hap pozitiv, por thanë se nuk kishte asnjë arsye të qartë pse rusët vendosën të vazhdonin me bisedën të premten.

Zyrtari i mbrojtjes tha se SHBA shpreson se kjo do të shërbejë si një trampolinë për bisedat e ardhshme dhe se u duk se kërkesa e Austin për komunikim në të ardhmen u pranua. Zyrtari e cilësoi thirrjen si “profesionale”, por nuk dha detaje të tjera mbi përmbajtjen e saj.

Shtetet e Bashkuara dhe zyrtarë të tjerë perëndimorë e kanë përshkruar luftën e Rusisë në Ukrainë, veçanërisht përpjekjen për të marrë kontroll më të madh mbi rajonin lindor të Donbasit si më shumë se dy javë prapa planit dhe dështim për të bërë përparim të qëndrueshëm.

Të premten, forcat ruse pësuan humbje të mëdha në një sulm ukrainas që shkatërroi një urë ponton që ata po përdornin për të kaluar një lumë në lindje, në atë që zyrtarët ukrainas, britanikë dhe amerikanë thanë se është një tjetër shenjë e luftës së Moskës për të shpëtuar një luftë të shkuar keq.

Marrë nga REL

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar