LIVE UPDATES
Bota

Rrëfehet ish-truproja e Princeshë Diana: Kishte frikë se do vritej, nëse do isha me të ajo do ishte akoma gjallë

Një nga truprojat e Princeshës Diana, të cilën ajo e quajti Rambo, beson se ajo mund t'i kishte mbijetuar aksidentit me makinë nëse ai do të ishte në detyrë atë natë fatale.  

16 Gusht 2022, 08:44 Nga s.s
Rrëfehet ish-truproja e Princeshë Diana: Kishte frikë se do
Princeshë Diana dhe tuproja e saj Lee Sansum

BRITANI- Një nga truprojat e Princeshës Diana, Lee Sansum, të cilën ajo e quajti Rambo, beson se ajo mund t'i kishte mbijetuar aksidentit me makinë nëse ai do të ishte në detyrë atë natë fatale. Lee Sansum thotë se ai gjithmonë insistonte që ajo të vinte rripin e sigurimit. Por natën e vitit 1997 kur Princesha e Popullit 36-vjeçare vdiq pas një përplasjeje me makinë me shpejtësi të lartë në një tunel në Paris, asnjë nga pasagjerët, përfshirë të dashurin e saj, Dodi Fayed, nuk kishte vendosur rripat e sigurimit.

Në një intervistë për The Sun ai tha: “Mund të isha unë në atë makinë. Ne tërhoqëm kashtë për të parë se kush do të shoqëronte Trevor Rees-Jones, i cili ishte një tjetër nga truprojat e Dianës atë fundjavë. Kur mësova se ata nuk kishin vendosur rripa sigurie në përplasjen e kuptova pse nuk mbijetuan. Unë gjithmonë kam insistuar për të”, raporton news24.com.

Lee, i cili tani shpesh bën fjalime publike, ka një letër që ka marrë nga princesha 25 vite më parë pas asaj arratisjeje verore, të cilën ai thotë se do ta vlerësojë gjithmonë. Letra thotë: “I dashur Lee. William, Harry dhe unë dëshironim shumë të shkruanim për t’ju falënderuar për kujdesin kaq të mirë për ne gjatë qëndrimit tonë në St Tropez. E kuptojmë se prania jonë, së bashku me atë të medias, e vështirësoi jashtëzakonisht punën tuaj dhe për këtë ju kërkojmë ndjesë! Megjithatë, të gjithë kemi pasur dhjetë ditë magjike dhe kjo nuk do të ishte e mundur pa kontributin tuaj të paçmuar dhe për këtë, ne të gjithë dërgojmë falënderimet tona më të ngrohta të mundshme”.

Lee, ish-polic ushtarak mbretëror, kampion i arteve marciale, dhe ekspert në mbrojtje, shtoi se ishte praktikë standarde që familja të vendoste rripat e sigurimit, një urdhër i dërguar nga Mohamed Al-Fayed. “Ishte praktikë standarde që familja të vinte rripat e sigurimit. Ishte një urdhër i dërguar nga shefi, Mohamed Fayed. Veçanërisht Dodi e urrente vendosjen e rripave të sigurimit dhe unë gjithmonë kam insistuar për të". Ai i bëri komentet teksa diskutonte për librin e tij të ri, “The Bodyguard”, për jetën e tij si ekspert në mbrojtje, duke e quajtur atë “histori e truprojës së vërtetë”. Gjatë karrierës së tij, Lee punoi me të pasurit dhe të famshmit, si yjet e Hollivudit, Tom dhe Nicole, Pele dhe Sylvester Stallone, dhe në libër ai jep një përshkrim të sinqertë se si është të punosh në një punë ku ka fjalë për fjalë jetë në rrezik. Në kohën e vdekjes së Dianës, ai ishte pjesë e ekipit të mbrojtjes së Mohamed Al-Fayed, pronar i Hôtel Ritz Paris. Ai ishte caktuar të kujdesej për Dianën dhe djemtë e saj William dhe Harry, gjatë qëndrimit të tyre në vilën me 30 dhoma gjumi të Al-Fayad në St Tropez atë verë të vitit 1997.

Në librin e tij, ai thotë se ka krijuar një lidhje të ngushtë me Dianën dhe princat e rinj, veçanërisht me Harry-n. Lee i lindur në Burnley tha se Diana zgjohej në 7 të mëngjesit çdo ditë dhe bisedonte me të. Ai tha se ajo ishte e shqetësuar për jetën e saj pas vrasjes së mikut të saj stilistit Gianni Versace, i cili ishte qëlluar për vdekje jashtë rezidencës së tij në Miami Beach në korrik 1997. “Ajo ishte e lumtur në atë festë. Por edhe unë e kisha parë me lot, ajo më besoi frikën e saj se një ditë mund të vritet. Ajo tha diçka që më ka mbetur gjithmonë me mua. A mendon se do ta bëjnë këtë me mua?”, shtoi ai.

princesh diana britani

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'