LIVE UPDATES
Bota

Rekomandimet e NATO-s: Perëndimi duhet të futet në luftë nëse cënohet Ukraina

Një grup thelbësor i aleatëve do të merrte angazhime të qarta për të mbështetur forcat e armatosura të Ukrainës, ndërsa një grup më i gjerë do të ofronte garanci joushtarake të ndërtuara rreth mekanizmave të sanksioneve.

13 Shtator 2022, 17:56 Nga I.A
Rekomandimet e NATO-s: Perëndimi duhet të futet në luftë
pamje nga takimi

UKRAINË- Shefi i Zyrës së Presidentit të Ukrainës Andriy Yermak dhe Sekretari i 12-të i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen prezantojnë rekomandimet për garancitë e sigurisë për Ukrainën, të zhvilluara në përputhje me udhëzimet e Presidentit Volodymyr Zelenskyy. Një grup ekspertësh që punonte për zhvillimin e rekomandimeve përfshinte specialistë nga e gjithë bota demokratike, në veçanti ish-kryeministra, ministra, si dhe zyrtarë dhe shkencëtarë të rangut të lartë.

Rekomandimet përmbajnë një thirrje për krijimin e Traktatit të Sigurisë së Kievit, një dokument i përbashkët mbi partneritetin strategjik që bashkon Ukrainën dhe shtetet garantuese. Rekomandimet parashikojnë një qasje në shumë nivele ndaj garancive. Një grup thelbësor i aleatëve do të merrte angazhime të qarta për të mbështetur forcat e armatosura të Ukrainës, ndërsa një grup më i gjerë do të ofronte garanci joushtarake të ndërtuara rreth mekanizmave të sanksioneve.

"Sot ne po paraqesim rezultatin e punës së paprecedentë në historinë moderne, ashtu siç është i paprecedentë akti i agresionit të plotë nga një fuqi bërthamore dhe një anëtar i Këshillit të Sigurimit të OKB-së kundër një shteti sovran evropian. Me ndihmën e aleatëve, Ukraina po i reziston me sukses këtij sulmi, por duhet theksuar se vendimet shpesh duhej të merreshin ad hoc, dhe zhvillimi i mekanizmave për këtë ndihmë kërkonte shumë kohë, e cila gjithmonë mungon në luftë dhe që blihet me dhimbje, gjak dhe jetë”, tha Andriy Yermak, duke folur në prezantimin e rekomandimeve.

Shefi i Zyrës së Presidentit theksoi se ukrainasit prishën planet e agresorit dhe mbrojtën vendin e tyre dhe tokat e pushtuara me siguri do të kthehen. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të sigurohet që Ukraina të jetë plotësisht e siguruar në të ardhmen.

"Ne duhet të sigurohemi që slogani "Ne mund të përsërisim" të shkaktojë sulme paniku dhe kujtime të këqija tek rusët, që ata t'i përgjigjen asaj vetëm "Kurrë më!". Për këtë, ne kemi nevojë për një fuqi ushtarake mjaft të fortë për të dekurajuar dëshirën e rusëve. Për hakmarrje. Dhe të aftë për të shkaktuar dëme të pariparueshme ndaj agresorit nëse kjo dëshirë rezulton e papërmbajtshme. Garancitë e sigurisë synojnë të na ndihmojnë të krijojmë një fuqi të tillë," tha Yermak.

Në të njëjtën kohë, ai theksoi se marrëveshja për garancitë e sigurisë për Ukrainën nuk është një zëvendësim për anëtarësimin në NATO, ajo është një mjet për të garantuar sigurinë derisa të ndodhë ky anëtarësim. Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s dhe kryeministri i Danimarkës Anders Fogh Rasmussen vuri në dukje se fitorja e Ukrainës në këtë luftë është një prioritet i menjëhershëm.

"Sapo tani ukrainasit po demonstrojnë në vijën e frontit se, me burimet e nevojshme, ata mund ta mposhtin Rusinë në fushën e betejës. Ukrainasit demonstrojnë vullnetin për të luftuar dhe bota demokratike duhet të vazhdojë t'u sigurojë atyre mjetet për të luftuar. Kur kjo luftë të jetë Përfundimisht, ne duhet të sigurojmë që Rusia nuk mund të pushtojë më kurrë Ukrainën. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është që Ukraina të ketë një forcë të rëndësishme ushtarake të aftë për t'i rezistuar çdo sulmi të ardhshëm rus", theksoi ai.

Siç vuri në dukje Anders Fogh Rasmussen, ndërtimi dhe mbajtja e një force të tillë do të kërkonte dekada angazhim nga aleatët e Ukrainës.

"Miratimi i këtyre rekomandimeve do t'i dërgojë një sinjal të fuqishëm Vladimir Putinit. Kjo do të tregonte se besnikëria jonë ndaj Ukrainës nuk do të lëkundet, se lufta e tij është e kotë. Gjithashtu do të dërgonte një sinjal për popullin ukrainas se ne do të mbështesim me besnikëri pavarësinë. dhe sovranitetin e Ukrainës për aq kohë sa duhet. Të bësh atë siç duhet do të thotë të vendosësh një gur themeli të ri të sigurisë evropiane. Nëse kjo nuk bëhet, do të thotë një përkeqësim i krizës në tokën evropiane", tha ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s.

andriy yermak lufta ukraine-rusi anders fogh rasmussen

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE