LIVE UPDATES
Bota

Mesazhi që i lanë Kurtit dhe Vuçiçit këshilltarët e Scholz dhe Macron

Nga pala kosovare nuk është që u dha shumë informacion pas takimeve të Kurtit me Jens Plotner dhe Emmanuel Bonne, por ka qenë presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, i cili një ditë pas takimit me dy diplomatët ka treguar se në tavolinën e takimit i ishte prezantuar një kornizë e re për negociatat e Brukselit, nëse është për t’i besuar.

13 Shtator 2022, 17:23 Nga Besnik Velija
Mesazhi që i lanë Kurtit dhe Vuçiçit
Macron dhe Scholz

KOSOVË- Që nga largimi i Angela Merkelit nga skena politike në Gjermani, ishte zbehur edhe angazhimi aktiv i Berlinit në duet me Parisin e Macronit sa i përket procesit të negociatave në mes të Kosovës dhe Serbisë. Megjithatë pas një periudhe gati dy vjeçare, dy qendrat e Evropës janë rikthyer thellë në negociata. Kancelari Olaf Scholz dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, javën e kaluar dërguan në Prishtinë dhe Beograd top këshilltarët e tyre politikë, nën shoqërimin e emisarit Miroslav Lajcak, me qëllim të shtyrjes përpara të bisedimeve.

Nga pala kosovare nuk është që u dha shumë informacion pas takimeve të Kurtit me Jens Plotner dhe Emmanuel Bonne, por ka qenë presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, i cili një ditë pas takimit me dy diplomatët ka treguar se në tavolinën e takimit i ishte prezantuar një kornizë e re për negociatat e Brukselit, nëse është për t’i besuar.

Për çështjen e “kornizës së re” të bisedimeve në mes të Kosovës dhe Serbisë është pyetur sot një konferencë për media edhe shefja e shtetit të Kosovës, Vjosa Osmani, e cila ka thënë se Kosova s’pranon gjysmë-zgjidhje por vetëm zgjidhje të tilla siç i përshkruan presidenti amerikane Joe Biden në letrat e tij për Kosovën dhe Serbinë, pra marrëveshje finale me njohje reciproke.

Por cili ishte me të vërtetë qëllimi i këtij takimi, a u propozua kornizë e re dialog dhe a ka hequr dorë Berlini nga kërkesa që procesi i negociatave të përmbyllet me një marrëveshje ku përfshihet edhe njohja reciproke?

Lidhur me këto çështje ekskluzivisht për Gazetën Express kanë folur nga zyra për media e Qeverisë Federale të Gjermanisë. Nga Berlini kanë thënë se kjo vizitë është realizuar në dritën e situatës së përgjithshme të sigurisë në Evropë dhe tensioneve të fundit në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Gjithashtu kanë konfirmuar se kanë pasur diskutime të thella me kryeministrin e Republikës së Kosovës, Albin Kurtin, dhe kreun e shtetit serb, Aleksander Vucic, me të cilët kanë diskutuar opsione për rrugën përpara të dialogut që çon në normalizim të plotë.

“Ata kanë pasur diskutime të thella dhe të rëndësishme me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vucic, duke eksploruar opsione për rrugën përpara në Dialogun e udhëhequr nga BE-ja në rrugën drejt normalizimit të plotë”, ka thënë një zëdhënës i Qeverisë Gjermane.

Siç ka theksuar ky zëdhënës, vizita e dy top-këshilltarëve në Prishtinë dhe Beograd ka qenë për të dhënë mesazhin e qartë se çështjet e vështira politike siç është normalizimi i plotë duhet të trajtohen në një mënyrë vendimtare dhe më të shpejtë që të mos i lihet vend përshkallëzimit të situatës në terren.

 “Vizita përcolli mesazhin e qartë se çështjet e vështira politike në lidhje me rrugën drejt normalizimit të plotë duhet të trajtohen në një mënyrë më vendimtare dhe të shpejtë tani, në mënyrë që të mos ketë vend për përshkallëzim në terren”, ka përfunduar për Express ky zëdhënës i Qeverisë Federale të Gjermanisë.

Lidhur me takimet në Prishtinë dhe Beograd kishte folur edhe emisari sllovak, Miroslav Lajcak, i cili i ka shoqëruar përgjatë kësaj vizite dy emisarët franko-gjerman. Lajcak ka paralajmëruar se diskutimet do të vijojnë edhe ditëve në vazhdim.

Marrë nga Gazeta Express

angela merkel emmanuel macron olaf scholz miroslav lajcak vjosa osmani albin kurti aleksander vucic

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013