LIVE UPDATES
Bota

Rafah shënjestra e sulmeve/ Izraeli: Dy pengje u shpëtuan nga kjo zonë 128 ditë pas kapjes së tyre

Të dy janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe janë transferuar në Qendrën Mjekësore Sheba në Tel HaShomer, thanë Forcat e Mbrojtjes të Izraelit. Operacioni i përbashkët u krye me Agjencinë izraelite të Sigurisë dhe Policinë e Izraelit, tha IDF.

12 Shkurt 2024, 07:41 Nga r.ll
Rafah shënjestra e sulmeve/ Izraeli: Dy pengje u shpëtuan nga kjo
foto e dy pengjeve

IZRAEL- Ushtria izraelite ka lajmëruar ditën e sotme se ka shpëtuar dy pengje gjatë një operacioni special të kryer gjatë natës në Rafah, në jug të Gazës. Pengjet janë 60-vjeçari Fernando Simon Marman dhe 70-vjeçari Louis Har, të cilët u morën të dy 128 ditë më parë gjatë sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Të dy janë në gjendje të mirë shëndetësore dhe janë transferuar në Qendrën Mjekësore Sheba në Tel HaShomer, thanë Forcat e Mbrojtjes të Izraelit. Operacioni i përbashkët u krye me Agjencinë izraelite të Sigurisë dhe Policinë e Izraelit, tha IDF.

Të dy pengjet ishin rrëmbyer nga kibuci Nir Yitzhak, shtoi ai. Nir Yitzhak ishte një nga kibucitë e shumtë pranë kufirit me Gazën që u sulmua nga militantët e Hamasit gjatë tërbimit të tyre të 7 tetorit, ku u vranë rreth 1200 njerëz dhe më shumë se 240 u morën peng, shkruan CNN.

Përgjigja e Izraelit ka shkaktuar një shkatërrim të gjerë në të gjithë Gazën. Ministria e Shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi në Gaza tha se numri kumulativ që nga 7 tetori është rritur në më shumë se 27,500 të vrarë. Lajmi për lirimin e pengjeve vjen teksa Rafah po goditet nga sulmet izraelite. Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze (PRCS) tha të hënën se më shumë se 60 njerëz ishin vrarë nga sulmet ajrore të fundit dhe se qyteti po përjetonte bombardim intensiv.

Rafah është bërë streha e fundit për palestinezët që ikin në jug për të shmangur fushatat ajrore dhe tokësore të Izraelit në pjesën tjetër të enklavës së mbushur me njerëz. Më shumë se 1.3 milionë njerëz besohet të jenë në Rafah, shumica e të zhvendosurve nga pjesë të tjera të Gazës, sipas Kombeve të Bashkuara. Dhe ata nuk kanë asnjë rrugë shpëtimi; qyteti kufizohet me Egjiptin dhe kalimi i vetëm në atë vend është mbyllur prej muajsh së bashku me pjesën tjetër të kufijve të Gazës.

Alarmi ndërkombëtar po ngrihet përpara një sulmi të pritshëm tokësor në Rafah, me Netanyahun duke i hequr kritikat në rritje ndaj planeve – duke thënë se thirrjet për të mos hyrë në Rafah janë  si t'i thuash Izraelit të humbasë luftën.  Ai u zotua të sigurojë kalim të sigurt për civilët, por ofroi pak detaje.

lufta izrael-palestine rafah

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren