LIVE UPDATES
Bota

Gjimnazistët nga Ajova vizitojnë Kinën me ftesë të Presidentit Xi Jinping

Nxënësi i shkollës së mesme të qytetit Muscatine të shtetit Ajova, Cole Loos, nuk kishte udhëtuar ndonjëherë jashtë vendit. Por në janar iu krijua mundësia të vizitonte Kinën.

11 Shkurt 2024, 22:24 Nga N.F
Gjimnazistët nga Ajova vizitojnë Kinën me ftesë të
Xi Jinping

KINË- Organizimi me nxitim i një udhëtimi në Kinë për gjimnazistët e qytetit Muscatine të shtetit Ajova, me të gjitha shpenzimet e mbuluara nga Pekini, shënon fillimin e përpjekjeve të Presidentit Xi Jinping për të mirëpritur deri në 50,000 studentë amerikanë në vendin e tij. Gazetari i Zërit të Amerikës, Kane Farabaugh, na njeh në materialin në vazhdim lidhjet historike të qyteti Muscatine me udhëheqësin e Kinës.

Nxënësi i shkollës së mesme të qytetit Muscatine të shtetit Ajova, Cole Loos, nuk kishte udhëtuar ndonjëherë jashtë vendit. Por në janar iu krijua mundësia të vizitonte Kinën.

“Isha me fat që e kisha pasaportën gati”, tregon për Zërin e Amerikës gjimnazisti Loos.

Ftesa kërkonte që udhëtimi të zhvillohej brenda pak ditëve. Loss dhe 24 gjimnazistë të tjerë kishin më pak se dhjetë ditë që të përgatiteshin për udhëtimin.

“Ishte spontane”, tregon ai. Spontane, por jo rastësore. Në vitin 1985, Sarah Lande priti në qytetin Muscatine një grup kërkimor bujqësor nga Kina. Një nga pjesëtarët e grupit ishte zoti Xi Jinping, aktualisht president i Republikës Popullore të Kinës. Zonja Lande ndihmoi në organizimin e turneut në Muscatine.

“Kur sillesh mirë me njerëzit, ndodhin gjëra të mira”, thotë Sarah Lande e cila u miqësua me udhëheqësin kinez.

Zoti Xi u kthye në Muscatine në vitin 2012, duke vizituar disa nga miqtë e tij të vjetër të Ajovës në shtëpinë e zonjës Lande.

Nëntorin e kaluar, zonja Lande mori pjesë në një darkë në San Françisko ndërsa zhvillohej takimi i nivelit të lartë i Bashkëpunimit Ekonomik të vendeve të Azi-Paqësorit.

Në fjalimin e tij në këtë darkë, zoti Xi shprehu dëshirën për të mirëpritur mijëra studentë amerikanë në Kinë, duke e shtyrë zonjën Lande që t’i dërgonte një letër mikut të saj të vjetër.

“Më erdhi një letërkëmbim dhe thashë se shpresoj që Muscatine mund të jetë pjesë e nismës. Ndoshta, kjo ishte nxitja për ftesën”, tregon zonja Lande.

Oferta e zotit Xi, për një udhëtim në Kinë me të gjitha shpenzimet e mbuluara, kishte disa parakushte. Studentët dhe mësuesit nga qyteti Muskatine shpenzuan tetë ditë me studentët kinezë, duke vizituar Murin e Madh të Kinës dhe qendra të tjera historike si dhe morën pjesë në një konferencë për gjuhën mandarine. Gjimnazisti Loos thotë se vështirë të shihje një shfaqje të tensioneve mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës.

“Atje u ndjemë shumë mirë.”

“Jam shumë krenare për studentët. Duket se brenda pak ditësh u rritën shumë shpejt”, thotë Heidi Kuo, mësuese e gjuhës kineze në shkollën e mesme të qytetit Muscatine.

Me origjinë nga Tajvani, mësuesja Heidi Kuo i shoqëroi studentët në udhëtimin në Kinë. Ajo shpreson që nxënësit e saj të kenë nxjerrë një mësim të rëndësishëm.

“Bota është shumë e madhe, nuk jemi vetëm ne”.

Mësuesja Ann Edkin është nga Muskatine, një qytet me rreth 23,000 banorë në shtrihet në brigjet e lumit Misisipi. Ajo ishte një nga katër mësuesit që shoqëruan studentët në udhëtimin në Kinë. Lidhja mes komunitetit të saj dhe udhëheqësit të Kinës është një histori mbresëlënëse.

“Të mahnit fakti që ai ka ardhur këtu. Zhvillimi i marrëdhënieve të vazhdueshme, çka nuk janë rastësi, është diçka unike dhe speciale”, thotë mësuesja Ann Edkin.

Ndërsa studentë të tjerë përgatiten për udhëtime në Kinë ((end courtesy)) synimi tjetër i zonjës Lande është që ta inkurajojë "mikun e saj të vjetër" që të kthehet në Muscatine. Ajo thotë se qyteti do të ishte vendi i duhur për një takim të ardhshëm me Presidentin Joe Biden.

“Muscatine do ta mirëpriste atë!” Një vend i mundshëm mund të jetë shtëpia ku qëndroi zoti Xi në vitin 1985, tani e kthyer në muze … që vizitohet kryesisht nga turistët kinezë.

Marrë nga VOA

xi jinping kine shba

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni