LIVE UPDATES
Bota

Raporti parlamentar britanik: Projektligji "Ruanda" nuk pajtohet me detyrimet e të drejtave të njeriut

Deputetët dhe kolegët nga komiteti i përbashkët ndërpartiak për të drejtat e njeriut kanë dhënë një analizë kritike të sigurisë së projektligjit të Ruandës, i cili po përparon me shpejtësi në parlament.

12 Shkurt 2024, 07:32 Nga r.ll
Raporti parlamentar britanik: Projektligji "Ruanda" nuk pajtohet me
foto ilustruese

BRITANI E MADHE- Legjislacioni kontrovers i Ruandës i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që e konsideron vendin afrikan si një vend të sigurt për të deportuar njerëzit është thelbësisht në mospajtim me detyrimet e Britanisë për të drejtat e njeriut dhe e vendos atë në shkelje të ligjit ndërkombëtar, sipas një raporti parlamentar. Deputetët dhe kolegët nga komiteti i përbashkët ndërpartiak për të drejtat e njeriut kanë dhënë një analizë kritike të sigurisë së projektligjit të Ruandës, i cili po përparon me shpejtësi në parlament.

Qëllimi i projektligjit është të kundërshtojë vendimin e gjykatës supreme që u dha nëntorin e kaluar dhe konstatoi se Ruanda nuk ishte një vend i sigurt në të cilin azilkërkuesit në Mbretërinë e Bashkuar mund të largoheshin me forcë. Projektligji thotë se Ruanda është në fakt një vend i sigurt dhe se kushdo që dërgohet atje nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk do të largohet me forcë në një vend të pasigurt. Raporti shkruan se është e paqartë nëse kjo mund të garantohet në praktikë.

Raporti është i fundit nga shumë ekspertë ligjorë dhe të të drejtave të njeriut që dënojnë planin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për Ruandën dhe ngre pyetje nëse politika është e sigurt, e zbatueshme dhe në përputhje me ligjin kombëtar dhe ndërkombëtar.

Pas shqyrtimit rresht pas rreshti të projektligjit, i cili arrin në fazën e tij komiteti në Dhomën e Lordëve të hënën, raporti zbulon se ligji është thelbësisht i papajtueshëm me detyrimet e Mbretërisë së Bashkuar për të drejtat e njeriut, zbeh mbrojtjen e përcaktuar në Aktin e të Drejtave të Njeriut, bie ndesh me pjesë të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe nuk përmbush angazhimin e MB për të respektuar traktatet ndërkombëtare.

Ai shkon përtej shqetësimeve në lidhje me politikën e Ruandës dhe paralajmëron se veprimet që po ndërmerr qeveria për të moszbatuar disa ligje e vendosin në rrezik reputacionin e fituar me vështirësi të Mbretërisë së Bashkuar për sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut.

Përjashtimi pothuajse total i shqyrtimit gjyqësor nga projektligji synon të minojë rolin kushtetues të gjykatave vendase në marrjen e përgjegjësisë nga ekzekutivi”, thuhet në të, sipas The Guardian.

Organizata e të drejtave të njeriut "Liberty" dha prova duke thënë se edhe nëse një gjykatë do të dëgjonte prova se Ruanda është e pasigurt, ajo do të duhej të pretendonte se ishte e tillë. Komiteti mori prova nga ekspertë ligjorë, akademikë dhe OJQ. Shumica dërrmuese tha se projektligji nuk ishte në përputhje me ligjet për të drejtat e njeriut.

Komiteti pyeti nëse Ruanda ishte tani një vend i sigurt për të dërguar azilkërkuesit thjesht sepse projektligji thotë se ishte, dhe shumica e dëshmitarëve të tij arritën në përfundimin se përgjigja ishte jo.

Gjithashtu Komiteti vërejti se, për herë të dytë në harkun kohor të një viti, kur paraqitën një projekt-ligj, ministrat nuk ishin në gjendje të konfirmonin se kishte më shumë gjasa se jo që ligji të përputhej me detyrimet ndërkombëtare të Mbretërisë së Bashkuar sipas Konventës Evropiane për të drejtat e njeriut.

britani e madhe ruanda

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren