LIVE UPDATES
Bota

Ushtaret ukrainase pajisen me uniforma të posaçme për gratë

Maria, një oficere e Forcave të Armatosura të Ukrainës, provon për herë të parë një uniformë të re ushtarake për gratë.

11 Shkurt 2024, 22:54 Nga N.F
Ushtaret ukrainase pajisen me uniforma të posaçme për
Ushtare ukrainase

UKRAINË- Dyzet e dy mijë gra shërbejnë në ushtrinë ukrainase dhe siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Lesia Bakalets nga Kievi, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka miratuar së fundmi zyrtarisht një uniformë të re ushtarake për gratë.

Maria, një oficere e Forcave të Armatosura të Ukrainës, provon për herë të parë një uniformë të re ushtarake për gratë.

“Si nuk e kam parë këtë më herët? Kjo është e mrekullueshme”, thotë ajo.

Maria, e cila nuk pranoi ta zbulonte mbiemrin, thotë se këto janë palltoja dhe pantallonat më të rehatshme që ka veshur që nga fillimi i shërbimit ushtarak.

“Më pëlqen modeli. Pantallonat janë pikërisht në belin tim, jo më poshtë, jo më lart. Ato mund të ngushtohen sipas nevojës."

Maria iu bashkua Forcave të Armatosura pas fillimit të sulmit të Rusisë në shkallë të gjerë ndaj Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Ashtu si gratë e tjera në ushtrinë ukrainase, ajo thotë se ka veshur një uniformë për meshkujt.

“Është si ta marrësh një uniformë nga një vëlla më i madh. Ata na thanë që ta rregullojmë uniformën për t’u përshtatur me trupin. Edhe çizmet ishin të madhësive më të ndryshme, duke filluar nga numri 40, që për mua ishin të mëdha. Prita një kohë të gjatë për të marrë këpucë më të përshtatshme.”

Oficerja Olga Bighar foli me Zërin e Amerikës nga vija e parë e frontit.

"Ne jemi në rajonin e Bakhmutit, duke kryer detyra që lidhen me çlirimin e territorit të pushtuar", tregon ajo. Ushtarja Olga Bighar thotë se pantallonat i rrinin aq keq, saqë shpesh zgjasnin vetëm për një mision.

“Ato mund të përdoreshin vetëm një herë, në një mision ushtarak. Pastaj duhej t’i qepja sërish.”

Tani Olga Bighar dhe Maria janë pajisur me uniforma ushtarake për gratë, falë vullnetarëve nga nisma ukrainase "Arm Women Now".

“Ne mblodhëm modele të uniformave të grave nga ushtritë e tjera në mbarë botën. Ne përdorëm modelin standard të uniformave të NATO-s dhe Shteteve të Bashkuara. Gjithashtu, ne i kemi respektuar standardet e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës për uniformat e meshkujve”, thotë Iryna Nykorak nga nisma “Arm Women Now”.

Vullnetarët filluan të prodhonin uniforma të grave para rreth një viti. Gratë që shërbejnë në vijën e parë të frontit i marrin uniformat falas, të tjerat paguajnë një tarifë fikse.

Iryna Nykorak thotë se uniformat u testuan për siguri dhe komoditet në qendrat stërvitore.

“Një xhaketë e përshtatshme është thelbësore kur një grua që vesh një jelek antiplumb. Përndryshe, ka shumë shtresa nga pëlhura e tepërt. Në verë, kur temperatura është e lartë, kjo pëlhurë shtesë fërkohet me lëkurën.”

Në gusht, ministria e mbrojtjes e Ukrainës miratoi uniformat verore të grave, të cilat pritet të jenë gati për përdorim në fund të vitit.

“Uniforma është e ngjashme me uniformën tonë të përgjithshme ushtarake. Është projektuar për trupin e grave. Supe më të vogla, gjatësi pak më të shkurtër, mëngë më të ngushta dhe bel që mund të rregullohet”, thotë Tetiana Kucher, specialiste për pajisjet në Ushtrinë e Ukrainës.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se ka gjithsej 42000 femra në radhët e ushtrisë ukrainase, pesë mijë prej të cilave shërbejnë në zonat e luftimit.

Marrë nga VOA

ukraine ushtri veshje

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni