LIVE UPDATES
Bota

Putin i Rusisë dhe Xi i Kinës do takohen sot për të diskutuar rreth Ukrainës dhe Tajvanit

Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping do të diskutojnë Ukrainën dhe Tajvanin në një takim në Uzbekistan të enjten, për të cilin Kremlini tha se do të kishte "një rëndësi të veçantë" duke pasur parasysh situatën gjeopolitike.

15 Shtator 2022, 09:00 Nga s.s
Putin i Rusisë dhe Xi i Kinës do takohen sot për të
Putin dhe Xi Jinping

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping do të diskutojnë Ukrainën dhe Tajvanin në një takim në Uzbekistan të enjten, për të cilin Kremlini tha se do të kishte "një rëndësi të veçantë" duke pasur parasysh situatën gjeopolitike.

Kina ka refuzuar ashpër të kritikojë veprimin e Rusisë në Ukrainë dhe ka denoncuar sanksionet perëndimore kundër Moskës.

Rusia, nga ana tjetër, ka mbështetur fuqishëm Kinën mes tensioneve me SHBA-në që pasuan një vizitë të fundit në Tajvan nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi.

Kina ka marrë një qasje të mirëbalancuar ndaj krizës ukrainase, duke shprehur qartë mirëkuptimin e saj për arsyet që e shtynë Rusinë të nisë operacionin special ushtarak. Çështja do të diskutohet tërësisht gjatë takimit”, tha Ushakov.

Bisedimet pasojnë takimin e tyre në shkurt, kur udhëheqësi rus mori pjesë në hapjen e Lojërave Olimpike të Pekinit pak përpara se të dërgonte trupa në Ukrainë. Udhëheqësit kanë zhvilluar lidhje të forta personale për të forcuar një "partneritet strategjik" midis rivalëve ish-komunistë, pasi ata të dy tani janë të bllokuar në rivalitet me SHBA, raporton news.sky.

Edhe pse Moska dhe Pekini në të kaluarën përjashtuan një aleancë ushtarake, zoti Putin ka thënë se një perspektivë e tillë nuk mund të përjashtohet. Në një shfaqje të forcës ushtarake mes tensioneve me Perëndimin, Rusia dhe Kina kanë mbajtur stërvitje të përbashkëta ushtarake në Rusi dhe Detin e Japonisë, ku përfshihen edhe disa vende të tjera.

vladimir putin kine rusi lufta ukraine-rusi ukraine xi jinping

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE