LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Princ Harry fiton lejen për të kundërshtuar vendimin e sigurisë së Mbretërisë së Bashkuar

Duka i Sussex-it, Harry i është dhënë leja për të ngritur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër Ministrisë së Brendshme lidhur me marrëveshjet e tij të sigurisë në Britani.

22 Korrik 2022, 15:46 Nga s.s
Princ Harry fiton lejen për të kundërshtuar vendimin e
Princ Harry

 

BRITANI- Princi Harry fitoi lejen të premten për të kundërshtuar ligjërisht një vendim të qeverisë që i mohonte atij mbrojtjen nga policia teksa ndodhej në Britani.

Harry mori mbrojtjen e plotë policore që përgjithësisht u jepet figurave mbretërore përpara se të vendoste të tërhiqej nga detyrat e tij mbretërore dhe të transferohej në Shtetet e Bashkuara me gruan Meghan në vitin 2020. Ministria e Mbretërisë së Bashkuar përgjegjëse për policinë, imigracionin dhe sigurinë vendosi në shkurt të atij viti që Harry nuk do të merrte sigurinë personale policore gjatë kohës që ishte në Britani, edhe nëse do ta mbulonte vetë koston, raporton Reuters.

Të premten, një gjyqtar i Gjykatës së Lartë britanike dha leje për një pjesë të kërkesës së Harrit për një rishikim gjyqësor, një procces ku një gjyqtar shqyrton ligjshmërinë e vendimit të një organi publik. Avokatët e Harry të cilët më parë kanë thënë në gjykatë se një anëtar i familjes mbretërore ishte i përfshirë në vendim.

Ka pasur shenja tensionesh mes Harry-t dhe familjes mbretërore që të paktën që nga viti 2019, kur ai dhe Meghan vendosën të krijonin shtëpinë e tyre, duke u shkëputur nga operacioni i përbashkët që kishin me Princin William dhe gruan e tij Kate. Harry dhe Meghan janë mbështetur në një ekip privat sigurie që kur u transferuan në Kaliforni, ku jetojnë sw bashku me dy fëmijët e tyre të vegjël.

Avokatët e Harry-t kanë thënë se marrëveshjet e sigurisë private nuk i dhanë princit nivelin e mbrojtjes që i nevojitej gjatë vizitës në Britani. Gjykata dha leje për shqyrtimin gjyqësor me arsyetimin se princi duhej të ishte informuar për politikën e sigurisë së Home Office përpara se të merrej vendimi për t'i mohuar mbrojtjen nga policia. Ai duhet të kishte pasur mundësinë për të paraqitur çështjen e tij në Komitetin Ekzekutiv për Mbrojtjen e Personave Mbretërorë dhe Figura Publike, ose RAVEC, krahu i Zyrës së Brendshme që mori vendimin, shtohej në vendim. Nuk ishte caktuar një datë për shqyrtimin gjyqësor. Zyra e Brendshme tha përmes emailit se nuk do të komentonte mbi procedurat ligjore në vazhdim.

princ harry

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it