LIVE UPDATES
Bota

Një vit i Scholz; ndodhën përmbysjet më të mëdha në Gjermaninë e pasluftës

Deutsche Welle bën një bilanc të mandatit të kancelarit gjerman që pasoi Angela Merkelin, duke theksuar se është një vit i përmbysjes së praktikave dhe vlerave të vendosura të Gjermanisë së pasluftës.

4 Dhjetor 2022, 10:58 Nga k.m.
Një vit i Scholz; ndodhën përmbysjet më të mëdha
Olaf Scholz

GJERMANI- Një vit plotësohet nga marrëveshja e qeverisë dhe betimi i Olaf Scholz si Kancelar i Gjermanisë, vit që fjalë për fjalë u kthye përmbys, për shkak të pushtimit rus të Ukrainës. Deutsche Welle bën një bilanc të mandatit të kancelarit gjerman që pasoi Angela Merkelin, duke theksuar se është një vit i përmbysjes së praktikave dhe vlerave të vendosura të Gjermanisë së pasluftës.

Tani fillon një javë llogarie për qeverinë e koalicionit gjerman, me rastin e njëvjetorit të nënshkrimit të marrëveshjes qeverisëse të socialdemokratëve, të gjelbërve dhe liberalëve më 7 dhjetor 2021 dhe betimit të kancelarit Olaf Scholz, të nesërmen, duke pasuar Angela Merkelin pas 16 vitesh. Një vit i parë i punës me ulje ngritje, me luftën ruse në Ukrainë që shpërtheu vetëm në muajin e dytë të qeverisë gjermane, duke përmbysur praktikat dhe vlerat e vendosura të Gjermanisë së pasluftës.

“Ky vit u la në hije nga lufta në Ukrainë. Ne shohim çdo ditë shkatërrimin. Po shikojmë sa njerëz bien viktima të sulmeve ruse. Dhe kjo është arsyeja pse ishte e drejtë të mbështesim Ukrainën, financiarisht, humanitarisht dhe ushtarakisht”, tha kancelari Olaf Scholz në video-mesazhin e sotëm në YouTube.

Megjithatë, ai vë theks të veçantë edhe në atë që qeveria gjermane arriti të arrijë në kushte të vështira në nivel social për të përballuar krizën energjetike dhe inflacionin. Po ashtu, mbështeti familjet me përfitime për fëmijët, duke rritur pagën minimale për orë deri te ndryshimet në pensione. Në total, këto janë masa ndihmash që arrijnë deri në 100 miliardë euro.

Kancelari gjermane nënvizoi gjithashtu momentin historik të arritur në forcimin e forcave të armatosura gjermane me Fondin e posaçëm për Bundeswehr-in në vlerën 100 miliardë euro.

"Në hijen e luftës në Ukrainë "ne bëmë gjithçka që ishte e nevojshme për të siguruar që ushtria gjermane të ishte e pajisur mirë,"- thotë Olaf Scholz.

Një “bazë e mirë” për të ardhmen karakterizon edhe paketa masive prej 200 miliardë eurosh për tavanin e brendshëm të çmimeve të energjisë elektrike dhe gazit natyror, e cila natyrisht është kritikuar nga partnerët europianë si konkurrencë e pandershme që thyen solidaritetin europian.

Sa i përket fushës së tranzicionit energjetik, Olaf Scholz ishte natyrshëm i kursyer.

Qëllimi mbetet që Gjermania të bëhet neutrale”, theksoi ai, duke u ndalur në ndërtimin e terminaleve të gazit të lëngshëm natyror.

olaf scholz

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!