LIVE UPDATES
Bota

Shtohen tensionet/ Forcat ajrore izraelite sulmojnë objektet ushtarake të Hamasit

4 Dhjetor 2022, 11:25 Nga a.l
Shtohen tensionet/ Forcat ajrore izraelite sulmojnë objektet ushtarake
Izrael

IZAREL- Avionët izraelitë sulmuan disa objekte ushtarake në Rripin e Gazës, disa orë pasi militantët palestinezë hodhën një raketë në jug të Izraelit në një lëvizje që duket se lidhet me rritjen e tensionit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Sulmi erdhi pasi një nga fraksionet më të mëdha të armatosura të Gazës, Xhihadi Islamik Palestinez, kërcënoi të hakmerrej pasi trupat izraelite vranë dy nga udhëheqësit e saj në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor të enjten.

Në përgjigje të raketës së lëshuar në drejtim të territorit izraelit, avionët luftarakë të IDF-së shënjestruan gjatë natës (të dielën) një vend të prodhimit të armëve që i përket organizatës terroriste Hamas. Objektivi ishte një vend ku shumica e raketave të organizatës në Rripin e Gazës po prodhohen. Forcat e Mbrojtjes izraelite gjithashtu goditën "një tunel terrorist të Hamasit në Rripin jugor të Gazës”, tha ushtria izraelite në një deklaratë.

Ushtria izraelite tha se sulmet ajrore kishin në shënjestër një objekt të prodhimit të armëve dhe një tunel nëntokësor që i përket Hamasit, grupit militant që ka kontrolluar Gazën që nga viti 2007. Ushtria tha se më shumë predha u qëlluan mbi kufi, ndërsa avionët luftarakë po goditnin vendet e Gazës, shkruan dailymail. 

Asnjë grup palestinez nuk ka marrë përgjegjësinë për raketën e së shtunës në mbrëmje, e cila ra në një zonë të hapur pranë gardhit Gaza-Izrael. Kufiri ka qenë i qetë që nga përplasja treditore e gushtit midis Izraelit dhe Xhihadit Islamik Palestinez, një grup i fuqishëm i Gazës që është më i vogël se Hamasi dominues. Të paktën 145 palestinezë dhe 26 izraelitë janë vrarë në dhunën në Izrael dhe Bregun Perëndimor, duke përfshirë Jerusalemin lindor të aneksuar, këtë vit, numri më i madh që nga viti 2015./Dosja.al

sulm ne rripin e gazes

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!