LIVE UPDATES
Bota

NYT: Izraeli ishte në dijeni prej një viti për sulmin e Hamasit, por e injoroi si të parealizueshëm

Dokumenti afërsisht 40 faqesh, të cilin autoritetet izraelite e koduan me emrin "Muri i Jerikos", përshkruan, pikë për pikë, pikërisht llojin e pushtimit shkatërrues që çoi në vdekjen e rreth 1200 njerëzve.

1 Dhjetor 2023, 17:56 Nga A.TH
NYT: Izraeli ishte në dijeni prej një viti për sulmin e Hamasit,
Tank

SHBA- Udhëheqësit izraelitë morën planin e betejës së Hamasit për sulmin e 7 tetorit më shumë se një vit para se të ndodhte. New York Times shkruan në bazë të dokumenteve, emaileve dhe intervistave, duke shtuar se udhëheqësit e ushtrisë dhe ushtarakëve të inteligjencës izraelite e hodhën poshtë planin si ambicioz, duke e konsideruar si shumë të vështirë për lëvizjen ekstremiste.

Dokumenti afërsisht 40 faqesh, të cilin autoritetet izraelite e koduan me emrin "Muri i Jerikos", përshkruan, pikë për pikë, pikërisht llojin e pushtimit shkatërrues që çoi në vdekjen e rreth 1200 njerëzve. Dokumenti i përkthyer, i shqyrtuar nga NYT, nuk caktoi një datë për sulmin, por përshkruante një sulm metodik të krijuar për të shkatërruar fortifikimet rreth Rripit të Gazës, për të marrë kontrollin e qyteteve izraelite dhe për të sulmuar bazat kryesore ushtarake, duke përfshirë selinë e një divizioni. Hamasi, sipas gazetës, e ka ndjekur projektin me saktësi tronditëse.

Dokumenti parashikonte një breshëri raketash në fillim të sulmit, dronët për të çaktivizuar kamerat e sigurisë dhe mitralozat automatikë përgjatë kufirit, dhe njerëz të armatosur që derdheshin në Izrael masivisht me paragliderë, motoçikleta dhe në këmbë, të gjitha këto ndodhën më 7 tetor. Plani përfshinte gjithashtu detaje mbi vendndodhjen dhe madhësinë e forcave ushtarake izraelite, qendrave të komunikimit dhe informacioneve të tjera të ndjeshme, duke ngritur pyetje se si Hamasi mblodhi informacionin e tij dhe nëse kishte rrjedhje brenda institucionit të sigurisë.

Dokumenti, shkruan NYT, qarkulloi gjerësisht midis udhëheqësve të ushtrisë dhe inteligjencës izraelite, por ekspertët përcaktuan se një sulm i asaj shkalle dhe ambicieje ishte përtej aftësive të Hamasit. Është e paqartë nëse dokumenti është parë edhe nga kryeministri Benjamin Netanyahu apo udhëheqës të tjerë të mëdhenj politikë. Vitin e kaluar, menjëherë pas marrjes së dokumentit, zyrtarë nga divizioni i ushtrisë izraelite në Gaza, përgjegjës për mbrojtjen e kufirit me Rripin, thanë se qëllimet e Hamasit ishin të paqarta.

“Nuk është ende e mundur të përcaktohet nëse plani është pranuar plotësisht dhe si do të materializohet”, thuhet në një vlerësim ushtarak të rishikuar nga gazeta. Më pas korrikun e kaluar, vetëm tre muaj para sulmeve, një analist veteran nga Njësia 8200, agjencia e inteligjencës së sinjaleve të Izraelit, paralajmëroi se Hamasi kishte kryer një stërvitje intensive një ditore që dukej e ngjashme me atë që përshkruhej në plan. Por një kolonel në divizionin e Gazës hodhi poshtë shqetësimet e tij, sipas emaileve të koduara të para nga NYT.

"Unë absolutisht e mohoj që skenari është imagjinar. Është një plan i krijuar për të nisur një luftë, nuk është thjesht një inkursion në një fshat" u përgjigj analisti në shkëmbimet e postës elektronike. Stërvitja e Hamasit, vuri në dukje ai, korrespondonte plotësisht me përmbajtjen e planit të Murit të Jerikos.

nytimes lufta izrael-palestine

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët