LIVE UPDATES
Bota

Një mutacion i ri COVID-19 për të shitur vaksinat? Video-përgjimi që mund të 'fundosë' Pfizer

Videoja u hoq menjëherë nga YouTube. Megjithatë, 30 milionë njerëz arritën ta shikonin atë. Pfizer tha se me të vërtetë po kërkonte mutacione të reja të virusit, por vetëm për të bërë vaksina më të mira.

30 Janar 2023, 19:02 Nga a.l
Një mutacion i ri COVID-19 për të shitur vaksinat?
Pfizer

SHBA- Një video-përgjim i siguruar nga një gazetar të Project Veritas ka ngritur dyshime mbi aktivitetin e kompanisë 'Pfizer'. Në një bashkëbisedim me gazetarin punonjësi i kompanisë zbulon sesi kompania po eksploronte shtamet e qëllimshme mutuese të koronavirusit për të përfituar nga vaksinat e ardhshme të mRNA. Jordon Trishton Walker, i listuar si drejtor i kërkimit dhe zhvillimit, biznesit strategjik dhe planifikimit shkencor të Pfizer për mRNA, pretendon se kompania e tij po heton një mënyrë për të "mutuar" koronavirusin për të vazhduar me shitjen e vaksinave, shkruajnë mediat e huaja. 

Dialogu në video:

Jordon Trishton ëalker: A e dini se si virusi vazhdon të ndryshojë? Pra, një nga gjërat që po eksplorojmë është, si p.sh., pse nuk e ndryshojmë atë vetë për t'u fokusuar në mënyrë që të mund të krijojmë… të zhvillojmë vaksina të reja, apo jo? Pra, duhet ta bëjmë. Nëse do ta bëjmë këtë, megjithatë, ka rrezik, siç mund ta imagjinoni. Askush nuk dëshiron të zotërojë një kompani farmaceutike që ndryshon viruset. A duam ta bëjmë këtë? Epo, kjo është, për shembull, një nga gjërat që ne po shikojmë, si për të ardhmen, si ndoshta do të krijojmë versione të reja të vaksinës dhe gjëra të tilla.

Gazetari: Mirë. Pra, a po mendon më në fund Pfizer për mutacionin e Covid?

Jordon Trishton ëalker: Epo, ne nuk ia themi këtë publikut.

Gazetari: Kur do të zbatojë Pfizer një mutacion të gjithë këtyre viruseve?

Jordon Trishton ëalker: Nuk e di. Varet nga mënyra se si funksionojnë të gjitha eksperimentet, sepse kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë.

Gazetarja: Më tingëllon si fitim i kërkimit të funksionit.

Cila është përgjigja e Pfizer?

Kush është në video? Project Veritas, i cili postoi videon, pretendon se është Jordan Tristan Walker. Gjetja e gjurmëve të tij është shumë e vështirë, nuk ka profile në rrjetet sociale, madje ai e ka fshirë faqen e tij në LinkedIn. Por Interneti mban mend gjithçka, profili i tij mbeti në cache, ku Pfizer tregohet nga vendi i punës, dhe pozicioni është drejtori i kërkimit dhe planifikimit strategjik të kompanisë. Dihet gjithashtu se ëalker ka studiuar në Texas Southwestern University, ka një doktoraturë në mjekësi. Nuk ka asnjë informacion në faqen e internetit të Pfizer për këtë.

Si reagoi Pfizer? Videoja u hoq menjëherë nga YouTube. Megjithatë, 30 milionë njerëz arritën ta shikonin atë. Pfizer tha se me të vërtetë po kërkonte mutacione të reja të virusit, por vetëm për të bërë vaksina më të mira.

Kush janë Project Veritas? Një grup aktivistësh amerikanë që janë të angazhuar në hetime të pavarura, duke përfshirë filmime të fshehta, provokime dhe metoda të tjera jo plotësisht të ligjshme. Në periudha të ndryshme, ata publikuan materiale për mashtrime në zgjedhjet amerikane dhe skandale seksuale që përfshinin punonjës të CNN. Mediat kryesore amerikane i akuzojnë ata për teori konspirative, falsifikim dhe afërsi me radikalët e djathtë.

Pfizer është prodhuesi më i madh në botë i vaksinave kundër koronavirusit (dhe gjithashtu Viagra dhe ilaçe të tjera të dobishme). Në vitin 2021, në vazhdën e Covid-it, fitimi i kompanisë u dyfishua në krahasim me vitin 2020. Në fund të vitit 2022, të ardhurat ranë sërish me 6%.

jordon trishton walker

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni