LIVE UPDATES
Bota

'Ramë dakord për këtë'/ Rrëfimi i ish-mercenarit të Wagnerit: E dinim që ishim 'mish për top' për Putinin në luftën me Ukrainën

Në luftën kundër Ukrainës, mercenarët e Wagner u dërguan në vijat e frontit.

30 Janar 2023, 18:22 Nga a.l
'Ramë dakord për këtë'/ Rrëfimi i
Wagner

RUSI- Shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozchin, thuhet se ka rekrutuar tashmë rreth 30,000 burra nga burgjet ruse. Oleg B.* e dinte se çfarë donte, lirinë. Jashtë burgut rus ai ishte për vepra penale të drogës. Kur njerëzit nga grupi Wagner vizituan koloninë, ata premtuan një marrëveshje "Kushdo që mbijeton gjashtë muaj do t'i jepet amnisti. B ra dakord". 

Pasi përfundoi trajnimin e tij të rekrutimit në Luhansk të pushtuar në Ukrainën lindore, ai u vendos vetëm për një muaj, duke kaluar dy ditë në vijën e parë të llogoreve. Pak para Krishtlindjeve ai u kap nga ukrainasit.

Gazeta e përditshme “Die Welt” takoi Oleg B. në një kamp të burgosurish lufte në Ukrainën perëndimore. Ai ishte informuar paraprakisht se gazetarët do ta vizitonin dhe vendosi të fliste me ta për trupën e Wagner-it dhe kohën e tij gjatë luftës.

B. luftoi për forcën mercenare të Yevgeny Prigozhin (61). Edhe para se Rusia të sulmonte Ukrainën, ushtria private kishte luftuar për interesat ruse jashtë vendit për vite me radhë, në Siri, Sudan, Republikën e Afrikës Qendrore, Madagaskar, Libi, Venezuelë, Mozambik dhe Mali – pa u përfshirë në statistikat zyrtare humbjet e tyre, shkruajnë mediat e huaja. 

Në luftën kundër Ukrainës, mercenarët e Wagner u dërguan në vijat e frontit. Bosi i Wagner-it së shpejti do të zgjeronte trupat e tij dhe madje mori një licencë për të rekrutuar nga burgjet ruse, vrasës, hajdutë, mashtrues, banditë ose tregtarë droge – duke përfshirë Oleg B. Të gjithë lejohen të shkojnë në betejë për Wagner.

Konventa e Gjenevës për mbrojtjen e personelit ushtarak të plagosur dhe të sëmurë nuk zbatohet për mercenarët Wagner, por vetëm për ushtarët e ushtrive të rregullta. Në Ukrainë ai nuk pa gjë tjetër veç luftëtarëve të Wagner-it, thotë B. Nga trajnimi i tij në Ukrainën lindore, logjistika në prapavijë deri në front, asgjë përveç luftëtarëve të Wagner-it, pa ushtarë të rregullt. Sepse Wagner është aty për të hapur rrugën për ushtrinë e rregullt.

Për këtë qëllim, Prigozhin rekrutoi rreth 30,000 burra nga burgjet ruse. Sipas vlerësimeve të Ukrainës, 80 për qind tashmë janë vrarë, plagosur ose kapur në Ukrainë. B. thotë se ai është ndoshta i vetmi i mbijetuar nga grupi i tij prej 50 personash: "Ne e dinim që ishim mish dhe ramë dakord për këtë.

oleg b

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre