LIVE UPDATES
Bota

Në prag të Samitit të klimës OKB paralajmëron: Planeti do të përballet me një rritje të tmerrshme të temperaturës me 3°C

Rekordet e temperaturës janë thyer në vitin 2023 dhe valët e të nxehtit, përmbytjet dhe thatësirat në rritje kanë marrë jetë dhe kanë dëmtuar mjetet e jetesës në mbarë botën, me një rritje të temperaturës prej vetëm 1.4°C deri më sot.

20 Nëntor 2023, 20:23 Nga A.TH
Në prag të Samitit të klimës OKB paralajmëron: Planeti
Samiti i fundit Polar One Planet

ARABIA SAUDITE- Organizata e Kombeve të Bashkuara paralajmëron se bota po përjeton një rritje me 3°C të temperaturave globale, ndërsa javës që vjen pritet mbledhja e Samitit të Klimës në Emiratet e Bashkuara Arabe. Sipas The Guardian, raporti i Programit të Mjedisit të OKB-së (Unep) zbuloi se politikat aktuale për të reduktuar emetimet e dioksidit të karbonit janë aq të pamjaftueshme sa ngrohja me 3°C do të arrihet këtë shekull.

Rekordet e temperaturës janë thyer tashmë në vitin 2023 dhe valët e të nxehtit, përmbytjet dhe thatësirat në rritje kanë marrë jetë dhe kanë dëmtuar mjetet e jetesës në mbarë botën, me një rritje të temperaturës prej vetëm 1.4°C deri më sot. Shkencëtarët thonë se shumë më keq do të bëhet nëse temperaturat vazhdojnë të rriten, dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka thënë vazhdimisht se bota po shkon drejt një të ardhmeje ferri.

Raporti thotë se zbatimi i politikave të ardhshme të premtuara tashmë nga vendet mund të zvogëlojë kufirin e 3°C me 0,1°C. Zbatimi i reduktimeve të emetimeve të premtuara për vendet në zhvillim me kusht që të marrin mbështetje financiare dhe teknike do të reduktonte rritjen e temperaturës me 2.5°C, që është ende një skenar katastrofik. Sipas raportit, për të përmbushur objektivin e rënë dakord ndërkombëtarisht prej 1.5°C, 22 miliardë ton CO2 duhet të reduktohen nga totali i parashikuar sot në vitin 2030. Kjo është 42% e emetimeve globale dhe e barabartë me prodhimin e pesë ndotësve më të këqij në botë. sot: Kina, SHBA, India, Rusia dhe Japonia.

Kombet e Bashkuara paralajmëruan më herët në nëntor se prodhuesit botërorë të karburanteve fosile po planifikonin zgjerime që do të frynin dy herë buxhetin e karbonit të planetit, diçka që ekspertët e quajtën çmenduri. Një tjetër raport i kohëve të fundit zbuloi se kompania shtetërore e naftës në Emiratet e Bashkuara Arabe, shefi ekzekutiv i së cilës, Sultan Al Jaber do të kryesojë Cop28, ka planet më të mëdha të zgjerimit të çdo kompanie në botë për shkatërrimin e neto-zero.

okb samiti i fundit polar one planet

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!