LIVE UPDATES
Bota

Gjyqi më i madh ndaj mafias italiane/ Dënohen mbi 200 anëtarë të klanit Ndragheta

Gjatë gjyqit, i cili filloi në janar 2021 dhe u zhvillua në një bunker të ndërtuar për qëllime në qytetin jugor italian të Lamezia Terme, më shumë se 400 avokatë përfaqësuan të pandehurit dhe rreth 900 dëshmitarë dhanë dëshmi.

20 Nëntor 2023, 19:20 Nga I.A
Gjyqi më i madh ndaj mafias italiane/ Dënohen mbi 200
Gjykata

ITALI- Një gjykatë italiane ka dënuar më shumë se 200 anëtarë të bandës kriminale me një total prej 2200 vitesh burg, pas gjyqit më të madh mafioz në vend në tre dekada. Gjatë gjyqit, i cili filloi në janar 2021 dhe u zhvillua në një bunker të ndërtuar për qëllime në qytetin jugor italian të Lamezia Terme, më shumë se 400 avokatë përfaqësuan të pandehurit dhe rreth 900 dëshmitarë dhanë dëshmi.

Një trup gjykues prej tre gjyqtarësh, të cilët kishin diskutuar për fatin e 338 të akuzuarve që nga përfundimi i gjyqit më 16 tetor, dhanë vendimin e tyre të hënën. Gjykatës iu deshën një orë e 40 minuta për të dhënë vendimet e saj. Rreth 207 mafiozë u burgosën dhe më shumë se 100 u shpallën të pafajshëm. Koha totale e burgimit përfshin pesë dënime të përjetshme dhe tre 30 vjet.

Midis të gjykuarve ishin 42 gra, një rekord për një gjyq mafioz, nga të cilat 39 u dënuan. Shumë nga të pandehurit kishin pseudonime, duke përfshirë “Ujku”, “Fatso”, “E ëmbël” dhe “Kofsha e Qengjit” që u kapën në rreth 24,000 përgjime.

Të dënuarit përfshijnë ligjvënësin e dikurshëm të Forza Italia, Giancarlo Pittelli; ish-shefi i policisë Giorgio Naselli; ish-oficeri i policisë financiare Michele Marinaro; ish-kryetari i bashkisë Gianluca Callipo; dhe ish-këshilltarët rajonalë Luigi Incarnato dhe Pietro Giamborino. Mafiozët ishin të lidhur me grupin famëkeq të krimit të Italisë 'Nrangheta' dhe u dënuan për rrëmbim, drogë, zhvatje, ryshfet dhe pesë vrasje.

Gjyqi u referua si Rinascita Scott, i quajtur sipas agjentit special të Shteteve të Bashkuara Scott W. Sieben, i cili u vlerësua për zbulimin e lidhjeve midis karteleve të Kolumbisë dhe 'Nrangheta'. Sipas DIA italiane (Drejtoria Antimafia) ky grup ka një monopol mbi trafikun evropian të drogës. Tre gjyqtarët kishin jetuar nën mbrojtjen e policisë gjatë gjykimit, i cili zgjati dy vjet e 10 muaj.

nrangheta

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!