LIVE UPDATES
Bota

Raporti sekret: Një pjesë e të vrarëve në festivalin izraelit u qëlluan nga ushtria

Burimi i tha Haaretz se hetimi i tyre policor tha se një helikopter luftarak i IDF-së qëlloi kundër luftëtarëve të Hamasit pasi mbërriti në vendngjarje. Ndërsa synonte autorët, helikopteri goditi edhe disa pjesëmarrës të festivalit, tha burimi.

20 Nëntor 2023, 19:58 Nga a.l
Raporti sekret: Një pjesë e të vrarëve në festivalin
Pamje nga vendi u zhvillua festa

IZRAEL- Një hetim i policisë izraelite mbi masakrën e festivalit muzikor më 7 tetor tregon se IDF gabimisht qëlloi disa pjesëmarrës të festivalit ndërsa qëllonte kundër Hamasit, sugjeroi një raport. Pretendimi u raportua nga gazeta izraelite Haaretz, duke cituar një burim policie të paidentifikuar, shkruajnë mediat e huaja. 

Burimi i tha Haaretz se hetimi i tyre policor tha se një helikopter luftarak i IDF-së qëlloi kundër luftëtarëve të Hamasit pasi mbërriti në vendngjarje. Ndërsa synonte autorët, helikopteri goditi edhe disa pjesëmarrës të festivalit, tha burimi.

Business Insider kontaktoi me Josh Breiner, gazetarin e Haaretz, i cili publikoi këtë histori, për koment. Pasi Haaretz publikoi raportin e saj, Policia e Izraelit lëshoi një deklaratë duke u tërhequr.

Ajo tha, për The Times of Israel, se veprimet e IDF ishin përtej kompetencave të hetimit për të cilin fliste burimi. Ai gjithashtu kërkoi që mediat të raportojnë vetëm informacione nga zyrtarë qeveritarë. 364 persona u vranë në festival , një e treta e vdekjeve nga sulmet terroriste të koordinuara të militantëve të Hamasit në Izrael më 7 tetor , sipas The Times of Israel. Vlerësimi i organeve të sigurisë izraelite është se Hamasi nuk kishte njohuri paraprake për festivalin muzikor Nova pranë Kibbutz Re’im dhe e shënjestroi atë në mënyrë spontane pasi depërtoi në kufirin e Gazës, raportoi Haaretz.

Festivali fillimisht ishte parashikuar të përfundonte të premten mbrëma, por u zgjat deri të shtunën, në orët e vona të ditës. Përafërsisht 3,500 njerëz morën pjesë në festival rreth 4.8 km larg kufirit të Gazës, sipas The New York Times. Krahas viktimave, dhjetëra pjesëmarrës të festivalit u rrëmbyen dhe u dërguan në Gaza. 

lufta izrael-palestine

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!