LIVE UPDATES
Bota

'Në fillim vijnë tanket pastaj armët nukleare'/ Paralajmërimi i Trump pas ndihmës ushtarake në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin, të cilin Trump e quajti "gjeni" javën që Rusia nisi një pushtim të paprovokuar të Ukrainës në shkurt 2022, ka bërë vazhdimisht kërcënime bërthamore gjatë gjithë luftës. Vendet perëndimore e kanë akuzuar Putinin për goditje të pamatur bërthamore. 

27 Janar 2023, 19:21 Nga a.l
'Në fillim vijnë tanket pastaj armët nukleare'/
Donald Trump

SHBA- Ish-presidenti Donald Trump, shkarkimi i parë i të cilit lidhej me marrëdhëniet e tij me Ukrainën, të enjten u duk se kritikoi SHBA-në dhe Gjermaninë mbi vendimet e tyre të fundit për t'i ofruar tanke luftarake Kievit në një kohë kur Rusia pritet të nisë një tjetër ofensivë të madhe. Trump deklaroi se ofrimi i tankeve për Ukrainën do të çonte në përdorimin e armëve bërthamore. Ndërkohë, Trump tha se do të ishte "e lehtë" për t'i dhënë fund luftës, pa dhënë asnjë sugjerim se si do të realizohej kjo, shkruajnë mediat e huaja. 

"NË PARË VJEN TANKET, MË PAS TË VJEN NUKES. Lëreni që kjo luftë e çmendur të përfundojë, TANI. Është kaq e lehtë për t'u bërë," tha Trump, i cili kandidon sërish për president në vitin 2024, në një postim në platformën e tij të mediave sociale Truth Social. 

Presidenti rus Vladimir Putin, të cilin Trump e quajti "gjeni" javën që Rusia nisi një pushtim të paprovokuar të Ukrainës në shkurt 2022, ka bërë vazhdimisht kërcënime bërthamore gjatë gjithë luftës. Vendet perëndimore e kanë akuzuar Putinin për goditje të pamatur bërthamore. Ekspertët bërthamorë kanë shprehur shqetësime të mëdha në  lidhje me kërcënimet e Putinit, pasi historianët kryesorë paralajmërojnë se retorika dhe veprimet e liderit rus kanë paraqitur rreziqe bërthamore edhe më të mëdha sesa gjatë krizës së raketave kubane në kulmin e Luftës së Ftohtë.  Por shumë analistë të lartë ushtarakë dhe ekspertë rusë thonë gjithashtu se kërcënimet bërthamore të Putinit janë krijuar kryesisht për të penguar Perëndimin nga vazhdimi i ofrimit të ndihmës thelbësore për Ukrainën. SHBA dhe vendet e tjera të NATO-s kanë dërguar miliarda dollarë ndihmë në Ukrainë, duke përfshirë armë jetike që kanë luajtur një rol kyç në fushën e betejës dhe kanë shkaktuar kërdi në forcat ruse. Ukraina kohët e fundit ka shtyrë fort që Perëndimi të sigurojë tanke, pasi ajo duket të mbrohet kundër pushtimit të vazhdueshëm rus, por gjithashtu bën përgatitjet për të rimarrë kontrollin e territorit të pushtuar./ Dosja.al

donald trump

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni