LIVE UPDATES
Bota

Në dhoma e banjo të zhveshur e të dhunuar, zbulohen torturat e fëmijëve në një strehimore në Britani

Sipas hetimeve, fëmijët thuhet se u mbyllën gjatë natës në banja, u lanë me rroba të ndotura, u detyruan të ulen në banja të ftohta dhe u privuan nga mjekimi për ditë të tëra. N

24 Janar 2023, 20:09 Nga a.l
Në dhoma e banjo të zhveshur e të dhunuar, zbulohen torturat e
dhuna

BRITANI- Një ngjarje skandaloze është raportuar në shtëpinë e fëmijëve të Doncaster në Britani. Një investigim i BBC zbulon sesi fëmijët dhunoheshin, troturoheshin duke u mbyllur në dhoma të zhveshur. Më shumë se 100 nga fëmijët më vulnerabël në Mbretërinë e Bashkuar nën kujdesin e tyre dyshohet se janë dëmtuar. Shtëpitë, të cilat përfshinin dy shkolla speciale rezidenciale, ngarkuan autoritetet lokale 250,000 paund në vit për t'u kujdesur për çdo të ri.

Shtëpitë vazhduan të vlerësoheshin si "të mira" nga Ofsted, por në mars 2021 rregullatori më në fund ndërhyri dhe ato u mbyllën menjëherë. Sipas hetimeve, fëmijët thuhet se u mbyllën gjatë natës në banja, u lanë me rroba të ndotura, u detyruan të ulen në banja të ftohta dhe u privuan nga mjekimi për ditë të tëra. Nëna e një vajze - e cila është autike dhe ka vështirësi të rënda në të mësuar dhe epilepsi - na tha se vajza e saj ishte tërhequr zvarrë nëpër dyshemenë e një shtëpie Kontrollet e të dhënave kriminale nuk u nënshkruan për disa staf deri në gjashtë muaj pasi ata filluan të punojnë me fëmijët e cenueshëm.

Policia e Yorkshire-it të Jugut - duke hetuar aktualisht disa staf të Hesley-t për abuzim të supozuar - u paralajmërua nga punonjësit mbështetës tre vjet përpara mbylljes.Llogaritë e Hesley-t regjistruan një fitim prej 16% prej 12 milion £ për të gjitha faqet që ajo drejton - pothuajse e njëjta diferencë (17%) e konsideruar si "e tepruar" nga një mbikëqyrës qeveritar. Gjetjet nga media britanike janë përshkruar si skandali më i keq i kujdesit që nga ëinterbourne Vieë në 2011 nga grupi i ofruesve, Shoqata e Shtëpive të Fëmijëve.

Hesley Group - në pronësi të firmës private të kapitalit Antin Infrastructure, e cila është më e njohur për investimet në tubacionet e gazit - vazhdon të drejtojë një shkollë për të rriturit me aftësi të kufizuara në të mësuar. Ajo thotë se nuk mund të komentojë më tej për shkak të hetimit penal në vazhdim nga Policia e Yorkshire-it të Jugut.

dhunohen femiet ne britani

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë