LIVE UPDATES
Bota

U përplas për vdekje nga makina, Italia në 'zi' për ariun lozonjar Juan Carrito: Hyri në furrë buke për një festë me biskota

Ariu katërvjeçar u përplas nga një Opel Corsa e cila u shkatërrua nga përplasja, por drejtuesi i makinës, një grua vendase dhe një pasagjer tjetër, nuk u lënduan.

24 Janar 2023, 19:55 Nga a.l
U përplas për vdekje nga makina, Italia në 'zi'
Ariu Juan Carrito

ITALI- Juan Carrito ishte i famshëm për natyrën lozonjare dhe bastisjet në kërkim të ushqimit. Një ari i egër i njohur me dashuri si Juan Carrito vdiq pasi u përplas nga një makinë në rajonin qendror të Italisë Abruzzo të hënën mbrëma. Lajmi për vdekjen e kafshës së rrallë u konfirmua nga Parku Kombëtar i Abruzzo, Lazio dhe Molise (PNALM), një zonë e madhe e mbrojtur, shtëpia e arinjve marsikanë të rrezikuar në mënyrë kritike të Italisë.

Ariu katërvjeçar u përplas nga një Opel Corsa e cila u shkatërrua nga përplasja, por drejtuesi i makinës, një grua vendase dhe një pasagjer tjetër, nuk u lënduan. Incidenti ndodhi në një autostradë që të çon në Castel Di Sangro, në zonën e L'Aquila pranë tunelit Roccaraso, me pamjet në mediat sociale që tregojnë frymëmarrjet e fundit të kafshës madhështore 150 kg.

U përplas për vdekje nga makina, Italia në 'zi'
Ariu Juan Carrito

Juan Carrito mori ndihmë urgjente mjekësore, si në vend, ashtu edhe në një qendër të specializuar aty pranë, por vdiq nga trauma pak më vonë. Aksidenti ndodhi “në një zonë ku kishte gardhe dhe gjithçka që duhej për të mbrojtur këto kafshë”, tha drejtori i parkut, Luciano Sammarone, duke shtuar: “Jam i shokuar, sikur ka vdekur një anëtar i familjes”.

Presidenti i Rajonit të Abruzzo, Marco Marsilio, tha se e mësoi lajmin "me dhimbje të madhe", duke e përshkruar Juan Carrito si "ariu Marsikan më i famshëm dhe më i dashur në Abruzzo".

Marsilio shtoi: “Humbja e tij trishton jo vetëm Abruzzo-n, por gjithë botën që ka zbuluar Abruzzo-n dhe bukurinë e arinjve përmes videove të shumta që e shfaqnin atë si një këlysh me vëllezërit dhe nënën e tij Amarena”. 

Juan Carrito ishte i famshëm për oreksin e tij dhe bëri bujë ndërkombëtare dy vjet më parë, pasi hyri në një furrë buke për një festë me biskota në orët e vona të natës. Sulmet gjithnjë e më të guximshme të kafshës në zonat urbane në kërkim të ushqimit i shtynë autoritetet e parkut ta zhvendosnin atë - dy herë - në një zonë të largët të maleve, shkruajnë mediat e huaja. 

Megjithatë, Juan Carrito i befasoi të gjithë duke bërë udhëtimin 150 km të kthimit në terrenin e tij në Roccaraso. I gjurmuar nga një jakë radioje, ariu marsikan u shqua për mungesën e frikës nga njerëzit dhe natyrën e tij lozonjare ndaj qenve.

juan carrito

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë