LIVE UPDATES
Bota

Marrja e presidencës së BE-së nga Çekia, Kurti: Shpresojmë që të mbyllet procesi i liberalizimit të vizave

Në fjalën e tij Kurti u shpreh se populli i Kosovës ka pritje të mëdha nga Republika Çeke dhe lidershipi i saj për të mbyllur çështjen e kahershme të liberalizimit të vizave dhe për t’i dhënë fund izolimit të qytetarëve kosovarë në Evropën kontinentale.

1 Korrik 2022, 15:08 Nga d.a.
Marrja e presidencës së BE-së nga Çekia, Kurti:
Kurti dhe Osmani

KOSOVË- Kyreministri i Kosovës Albin Kurti ka organizuar një pritje me rastin e marrjes së presidencës së Bashkimit Europian nga Republika Çeke.

Në fjalën e tij Kurti u shpreh se populli i Kosovës ka pritje të mëdha nga Republika Çeke dhe lidershipi i saj për të mbyllur çështjen e kahershme të liberalizimit të vizave dhe për t’i dhënë fund izolimit të qytetarëve kosovarë në Evropën kontinentale.

Populli i Kosovës ka pritje të mëdha nga Republika Çeke dhe lidershipi i saj për të mbyllur çështjen e kahershme të liberalizimit të vizave dhe për t’i dhënë fund izolimit të qytetarëve kosovarë në Evropën kontinentale”, ka thënë Kurti.

Kryeministri theksoi se Kosova, si i vetmi kandidat potencial për Bashkimin Evropian që nuk ka aplikuar ende për anëtarësim në BE, pret me padurim për të punuar së bashku ngushtë në gjashtë muajt e ardhshëm, ndërsa përgatit aplikimin për anëtarësim në BE.

Kjo presidencë ka një agjendë sfiduese dhe ambicioze, duke përfshirë mbështetjen për Ukrainën, sigurinë energjetike, mbrojtjen dhe sigurinë kibernetike, qëndrueshmërinë ekonomike dhe mbrojtjen e vlerave tona të përbashkëta demokratike, tha kryeministri Kurti.

Fjala e plotë e Kryeministrit Kurti:

E nderuara zonja Presidente Vjosa Osmani,

I nderuari i Ngarkuar me Punë, z.Pavel Bílek,

I nderuari shef i Zyrës së BE-së në Kosovë, Ambasador Tomáš Szunyog,

Të nderuar ministra të Qeverisë, deputetë të Kuvendit,

Të nderuar ish-presidentë Sejdiu dhe Jahjaga,

Ju faleminderit për këtë pritje me rastin e fillimit të Presidencës Çeke. Gjashtë muajt e ardhshëm vijnë në një kohë vendimtare për kontinentin tonë. Vlerat tona të përbashkëta për të cilat kemi luftuar shumë për t’i arritur: liria dhe liritë individuale, të drejtat e njeriut, demokracia dhe sundimi i ligjit janë të gjitha në rrezik nga agresioni i paprovokuar dhe i pajustifikueshëm rus në Ukrainë. Kjo është arsyeja pse ne jemi përgjigjur kolektivisht duke vendosur sanksione kundër Federatës Ruse dhe duke treguar solidaritet dhe mbështetje për Ukrainën dhe popullin e saj. Kosova është rreshtuar me sanksionet e BE-së dhe me politikën e BE-së kundër Federatës Ruse. Dhe ne kemi treguar solidaritet me popullin ukrainas duke ofruar strehim për refugjatët, ndihmë humanitare dhe duke ofruar strehim dhe kushte pune për gazetarët ukrainas.

Së bashku, ne duhet të sigurohemi që veprimet tona, përfshirë sanksionet dhe mbështetjen tonë për Ukrainën, i dërgojnë një mesazh të qartë Federatës Ruse se ata nuk mund dhe nuk do të arrijnë sigurinë, prosperitetin ose statusin që kërkojnë në botë përmes forcës brutale, as nuk do t’u lejohet atyre të diktojnë të ardhmen e kujtdo.

Tashmë ju ka kaluar stafeta juve për të udhëhequr Bashkimin Evropian, dhe në një masë të madhe Evropën, në gjashtë muajt e ardhshëm. Por një vend që ka njohur luftën dhe paqen, që ka dëshmuar ngritjen dhe rënien e perandorive dhe që ka nisur Revolucionin e Kadifenjtë pa asnjë të shtënë, e di shumë mirë se çfarë është në rrezik dhe çfarë kërkohet.

Kjo presidencë ka një agjendë sfiduese dhe ambicioze, duke përfshirë mbështetjen për Ukrainën, sigurinë energjetike, mbrojtjen dhe sigurinë kibernetike, qëndrueshmërinë ekonomike dhe mbrojtjen e vlerave tona të përbashkëta demokratike.

Këto tema kërkojnë një frymë të re uniteti dhe pune të palodhur e këmbënguljeje.

Ballkani Perëndimor është i rrethuar nga BE, ashtu siç jam unë sot i rrethuar nga ju. Ne ndajmë jo vetëm kufij të përbashkët, por edhe histori të përbashkët, vlera dhe të ardhme të përbashkët.

Realiteti i ri pas 24 shkurtit të këtij viti, është gjithashtu një mundësi e re për Bashkimin Evropian që të udhëheqë me një ndjenjë urgjence në sigurimin e paqes në Ballkanin Perëndimor duke përshpejtuar reformat dhe duke përmbushur premtimet e tij.

Populli i Kosovës ka pritje të mëdha nga Republika Çeke dhe lidershipi i saj për të mbyllur çështjen e kahershme të liberalizimit të vizave dhe për t’i dhënë fund izolimit të qytetarëve kosovarë në Evropën kontinentale.

Si i vetmi kandidat potencial për BE që nuk ka aplikuar ende për anëtarësim në BE, ne gjithashtu presim me padurim të punojmë së bashku ngushtë në gjashtë muajt e ardhshëm, ndërsa përgatitim aplikimin tonë për anëtarësim në BE.

Kosova është lider rajonal në një sërë renditjesh ndërkombëtare për sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut, duke përfshirë Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit të Transparency International, Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit, V-DEM dhe Indeksin Botëror të Drejtësisë. Së fundmi RCC publikoi Barometrin Ballkanik, i cili tregoi se qytetarët kosovarë kishin pritshmëritë më të mira për të ardhmen e tyre (49%). Pritjet e tilla të qytetarëve tanë duhet të përputhen me përgjigjen pozitive të BE-së.

Tani është koha për më shumë Bashkim Evropian, jo më pak. Është gjithashtu koha për të kuptuar se siguria e Evropës nuk mund të shkëputet nga siguria e Ballkanit Perëndimor. Diçka që Republika Çeke e kupton mirë. Prandaj, jam i sigurt se nën këtë presidencë, Bashkimi Evropian do ta vendosë Ballkanin Perëndimor në qendër të vëmendjes së tyre në gjashtë muajt e ardhshëm.

Po e përmbylli këtë fjalë, duke kujtuar fjalët e Vaclav Havel, një prej evropianëve më të mëdhenj të epokës sonë, thënë para Parlamentit Evropian në Strasburg:

“Ideja e dy Evropave që jetojnë krahpërkrah, ideja e një Evrope demokratike, të qëndrueshme, të begatë në rrugën e integrimit dhe një Evropë më pak demokratike, më pak stabile dhe më pak të begatë është, për mendimin tim, krejtësisht iluzore. Tingëllon si ideja e bashkëjetesës së qëndrueshme në një dhomë gjysmë të përmbytur dhe gjysmë të thatë. Pavarësisht dallimeve të saj, Evropa është e pandashme dhe çdo gjë serioze që i ndodh do të ketë pasoja për pjesën tjetër të kontinentit.”

presidenca çeke e be-se albin kurti vjosa osmani

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet