LIVE UPDATES
Bota

Lufta Ukrainë-Rusi/ Ngjarjet në 24 orët e fundit, Moska braktis qytetin ukrainas, Putin bën ndryshime për sigurimin e fitores

Ukraina akuzoi ushtrinë ruse për sulmimin e infrastrukturës civile në përgjigje të një ofensive të shpejtë të fundjavës nga trupat ukrainase që e detyroi Rusinë të braktiste bastionin e saj kryesor në rajonin e Kharkiv.

12 Shtator 2022, 06:59 Nga s.s
Lufta Ukrainë-Rusi/ Ngjarjet në 24 orët e fundit, Moska braktis
Ukrainë-Rusi

UKRAINË- Ukraina akuzoi ushtrinë ruse për sulmimin e infrastrukturës civile në përgjigje të një ofensive të shpejtë të fundjavës nga trupat ukrainase që e detyroi Rusinë të braktiste bastionin e saj kryesor në rajonin e Kharkiv.

Lufta- 1- Forcat ukrainase kanë avancuar në veri nga Kharkiv deri në 50 km (30 milje) nga kufiri me Rusinë dhe po bëjnë gjithashtu presion në jug dhe lindje në të njëjtin rajon, tha kryekomandant ukrainas, gjenerali Valeriy Zaluzhnyi.

2- Zaluzhnyi tha se Ukraina kishte rimarrë më shumë se 3,000 km katror (1,160 milje katrore) këtë muaj, raporton Reuters.

3- Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se forcat ukrainase kishin vazhduar të fitonin në rajonin e Kharkivit gjatë 24 orëve të fundit, me Rusinë që ka të ngjarë të tërheqë njësitë, por luftimet vazhdojnë rreth qyteteve Kupiansk dhe Izium. 

4- Ministria ruse e mbrojtjes urdhëroi trupat të largoheshin nga zona përreth qytetit të Izium, raportoi TASS të shtunën. Ai citoi gjithashtu kryeadministratorin e instaluar nga Rusia të pjesëve të kontrolluara nga Rusia të provincës që u kishte thënë banorëve të evakuoheshin në Rusi.

5- Nacionalistët rusë i bënë thirrje me zemërim presidentit Vladimir Putin që të bëjë ndryshime të menjëhershme për të siguruar fitoren përfundimtare në luftën e Ukrainës, pasi Moska u detyrua të braktiste Izium. 

6- Ukraina duhet të sigurojë territorin që ka rimarrë nga forcat ruse kundër një kundërsulmi të mundshëm, citohet të ketë thënë të dielën ministri i Mbrojtjes Oleksii Reznikov. Trupat ukrainase ishin të lodhur pas ofensivës së tyre gjashtë-ditore, por morali ishte i mirë, tha ai për Financial Times.

7- Operacionet në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të mbajtur nga Rusia janë ndalur plotësisht si masë sigurie, tha operatori shtetëror i tij. Masa pasoi restaurimin e linjës rezervë të energjisë që lejon lidhjen e centralit me rrjetin elektrik të Ukrainës.

8- Mbikëqyrësi bërthamor i IAEA-s konfirmoi restaurimin e linjës, duke lejuar centralin të marrë energjinë e nevojshme nga rrjeti për të ftohur reaktorët e tij.

9- Presidentët e Rusisë dhe Francës zhvilluan bisedime në lidhje me sigurinë në uzinë, me Putinin që fajësoi forcat ukrainase ndërsa Emmanuel Macron drejtoi gishtin nga trupat ruse.

10- Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit të Ukrainës, tha se stacioni elektrik CHPP-5 i Kharkivit, një nga më të mëdhenjtë në Ukrainë, ishte goditur nga sulmet ruse.

Diplomaci- 1- Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha në një konferencë ku mori pjesë edhe ministri i Jashtëm gjerman se Rusia po bënte "gjithçka" për të thyer vendosmërinë ukrainase dhe evropiane këtë dimër. "Nëntëdhjetë ditë që më shumë se të gjitha vitet e tjera do të përcaktojnë ekzistencën e BE", tha ai në komentet e postuara në faqen e tij të internetit vonë të shtunën.

2- Presidenti indonezian Joko Widodo po konsideron t'i bashkohet Indisë dhe Kinës në blerjen e naftës ruse për të kompensuar presionin në rritje të kostove në rritje të energjisë, raportoi të hënën Financial Times. 

3- Britania hodhi poshtë pohimin e Putinit se vetëm një pjesë e vogël e grurit të eksportuar nga Ukraina sipas një marrëveshjeje ndërkombëtare shkonte në vendet e varfra, duke thënë se 30% ka shkuar në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme në Afrikë, Lindjen e Mesme dhe Azi.

4- Ministri i transportit i Francës tha se do të nënshkruante një marrëveshje me Rumaninë për të ndihmuar në rritjen e eksporteve të grurit ukrainas në vendet në zhvillim, duke përfshirë në Mesdhe. 

lufta ukraine-rusi ukraine rusi

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët