LIVE UPDATES
Bota

Macron, Putin qëndrime të kundërta për përgjegjësinë e rrezikut në Zaporizhzhia

Kushtet në centralin më të madh bërthamor të Evropës vazhdojnë të shkaktojnë shqetësim global.

11 Shtator 2022, 22:26 Nga I.A
Macron, Putin qëndrime të kundërta për
Zaporizhzhia

RUSI- Presidentët e Rusisë dhe Francës zhvilluan një bisedë telefonike të dielën ku diskutuan mbi sigurinë në centralin bërthamor të Zaporizhzhias në Ukrainë. Vladimir Putin fajësoi forcat ukrainase ndërsa Emmanuel Macron bëri përgjegjëse trupat ruse. Kushtet në centralin më të madh bërthamor të Evropës vazhdojnë të shkaktojnë shqetësim global. Rusia dhe Ukraina akuzojnë njëra-tjetrën për goditje me granata rreth objektit të Zaporizhzhias gjë që secila palë thotë se mund të shkaktojë një rrezatim katastrofik.

Njoftimet për bisedën nga Kremlini i Rusisë dhe Pallati Elysee i udhëheqësit francez theksuan vështirësitë në përpjekjen për të gjetur një marrëveshje për të garantuar sigurinë në atë zonë.

"Pala ruse tërhoqi vëmendjen ndaj sulmeve të rregullta ukrainase ndaj objekteve të centralit, përfshirë ndaj mbetjeve radioaktive, gjë që mund të shkaktojë pasoja katastrofike," thuhet në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të Kremlinit.
Moska bëri thirrje për një "ndërveprim jo të politizuar" për këtë çështje me pjesëmarrjen e Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike.

Në deklaratën e saj, presidenca franceze tha se marrja nën kontroll nga trupat ruse e centralit, ishte ajo që po e vinte atë në rrezik.

"Ai (Macron) kërkoi që forcat ruse të tërheqin armët e rënda dhe të lehta nga atje (Zaporizhzhia) dhe që rekomandimet e Aghencisë për Energjinë Atomike të ndiqen për të garantuar sigurinë në vend," tha Pallati Elysee.

Agjencia ka kërkuar që të krijohet një zonë sigurie rreth zonës.

Të dielën, agjencia tha se një linjë energjie rezervë në central ishte rivënë në punë, duke i siguruar energjinë elektrike të jashtme që i nevojitet për të ftohur reaktorët e saj dhe për t'u mbrojtur kundër rrezikut të shkrirjes.

Agjencia shtetërore Energoatom kishte thënë më herët se kishte ndërprerë funksionimin e centralit si masë sigurie.

Pallati Elysee tha se zoti Macron do të mbetet në kontakt me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy "si dhe drejtorin e përgjithshëm të Agjencisë për Energjinë Atomike, dhe do të flasë sërish në ditët në vijim me Presidentin Putin në mënyrë që të arrihet një marrëveshje për të garantuar sigurinë në central.

Marrë nga VOA

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët