LIVE UPDATES
Bota

Pse Kaliningrad është i rëndësishëm për Rusinë dhe pse mund ta sjellë atë në konflikt me NATO-n

Mosmarrëveshja tani kërcënon të përshkallëzojë tensionet midis Moskës dhe BE-së, e cila ka zbuluar disa paketa sanksionesh ndaj mallrave ruse.

22 Qershor 2022, 23:21 Nga I.A
Pse Kaliningrad është i rëndësishëm për
Kaliningrad

UKRAINË- Tensionet po rriten rreth enklavës ruse të Kaliningradit, një territor i izoluar por strategjikisht i rëndësishëm në bregun e Balltikut që së shpejti mund të tërhiqet zvarrë në luftën e Kremlinit. Rusia ka reaguar me tërbim pasi Lituania ndaloi kalimin e mallrave të sanksionuara nëpër territorin e saj dhe në Kaliningrad. Por Lituania thotë se thjesht po i mban sanksionet e Bashkimit Evropian dhe blloku evropian e ka mbështetur atë. Mosmarrëveshja tani kërcënon të përshkallëzojë tensionet midis Moskës dhe BE-së, e cila ka zbuluar disa paketa sanksionesh ndaj mallrave ruse.

Çfarë e ndezi këtë grindje?

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në fund të shkurtit, ekspertët kanë frikë se Kaliningrad mund të shndërrohet në një pikë ndezjeje në tensionet midis Moskës dhe Evropës. Është territori më perëndimor i Rusisë dhe e vetmja pjesë e vendit e rrethuar nga shtetet e BE-së; Lituania qëndron midis saj dhe Bjellorusisë, një komb aleat i Rusisë, ndërsa Polonia kufizohet me të në jug.

Të hënën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se masa ishte e paprecedentë dhe se Rusia e konsideronte atë të paligjshme. 

Është pjesë e bllokadës, sigurisht”, tha ai. Zyrtarë të tjerë rusë kanë kërcënuar me një përgjigje.

Nikolai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, tha: Rusia me siguri do t'i përgjigjet veprimeve të tilla armiqësore. Masat janë duke u përpunuar në një format ndërinstitucional dhe do të merren në të ardhmen e afërt. Pasojat e tyre do të kenë një negativ serioz ndikim në popullsinë lituaneze.

Produktet e sanksionuara të ndaluara nga eksportimi në territorin rus nga Bashkimi Evropian përfshijnë makineri ndërtimi, vegla makinerish dhe pajisje të tjera industriale, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS, duke cituar Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik. Përfshihen edhe disa mallra luksi. I Ngarkuari me Punë i Lituanisë në Moskë u thirr të hënën në Ministrinë e Jashtme ruse dhe iu tha se nëse tranziti i mallrave në rajonin e Kaliningradit nuk rivendosej plotësisht, Rusia rezervoi të drejtën të ndërmarrë veprime për të mbrojtur interesat e saj kombëtare.

Por BE-ja, sanksionet e së cilës Lituania po zbaton duke bllokuar tranzitin, ka mbështetur shtetin e saj anëtar. Fotografitë e luftës së Rusisë në Ukrainë shfaqen përgjatë stacionit hekurudhor ku kalojnë trenat nga Moska në Kaliningrad, si pjesë e një proteste të lituanezëve kundër pushtimit. Duke folur për Reuters, Dmitry Lyskov, një përfaqësues i qeverisë rajonale, u detyrua t'u kërkonte banorëve që të mos blenin panik në përgjigje të grindjeve.

Produktet e sanksionuara tani do të duhet të udhëtojnë nga deti. Një zyrtar lituanez, Rolandas Kacinskas, tha të martën se transiti i pasagjerëve dhe mallrave të pasanksionuara nga BE në rajonin e Kaliningradit përmes territorit të Lituanisë vazhdon pa ndërprerje. Lituania nuk ka vendosur asnjë kufizim të njëanshëm, individual ose shtesë për transit dhe po vepron plotësisht në përputhje me ligjin e BE-së.

Çfarë është Kaliningrad?

Kaliningrad është një enklavë ruse e vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë. Ajo u kap nga trupat sovjetike nga Gjermania naziste në prill 1945 dhe më pas u bë pjesë e territorit sovjetik si rezultat i Marrëveshjes së Potsdamit. Ai u riemërua nga gjermani Königsberg në 1946.
Për dekada, ai ishte një rajon shumë i militarizuar, i mbyllur për të huajt. Por vitet e fundit Kaliningrad është bërë një destinacion turistik në zhvillim dhe ka pritur ndeshje gjatë Kupës së Botës 2018 të Rusisë.

Ka një popullsi prej rreth një milion, shumica e të cilëve jetojnë brenda ose afër kryeqytetit me të njëjtin emër. Ekklava është një nga rajonet më të begatë të Rusisë, me industri të gjerë. Porti i tij, Baltiysk, është porti më perëndimor në territorin rus dhe, në mënyrë të konsiderueshme, është pa akull gjatë gjithë vitit. Rrugët e qytetit kryesor janë të veshura me shembuj madhështor të arkitekturës së vjetër gjermane së bashku me blloqet e zymta, betoni të apartamenteve sovjetike.

Kaliningrad në përgatitjen e Kupës së Botës 2018, e cila e vendosi rajonin në platformën e tij kulturore më të madhe ndërkombëtare deri më sot. Por rëndësia e Kaliningradit vjen kryesisht nga vendi ku ai shtrihet në hartë. Një rrip i hollë toke në jug të Kaliningradit e ndan atë nga Bjellorusia dhe lidh territorin polak dhe lituanez. I njohur si korridori ose hendeku Suëalki, është e vetmja lidhje tokësore midis shteteve baltike dhe pjesës tjetër të Bashkimit Evropian.
Kaliningrad është gjithashtu selia e Flotës Ruse Balltike. Në vitin 2002, BE dhe Moska arritën një marrëveshje për udhëtimin midis Rusisë dhe Kaliningradit, përpara se Polonia dhe Lituania t'i bashkoheshin Bashkimit Evropian në 2004. Kur këto vende u bashkuan, enklava u rrethua nga tre anët nga territori i BE-së. Rusia thotë se marrëveshja e vitit 2002 tani është shkelur.

Prania bërthamore?

Rëndësia e Kaliningradit është bërë edhe më e madhe për Rusinë me anëtarësimin e planifikuar të Suedisë dhe Finlandës në NATO. Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Ruse tha në maj se planet e pranimit nënkuptonin se nuk do të jetë më e mundur të flitet për ndonjë status jo-bërthamor të Balltikut ekuilibri duhet të rivendoset. Rusia ka refuzuar prej kohësh praninë e vendeve të NATO-s rreth Kaliningradit. 

"Ata zhvendosën infrastrukturën e NATO-s pranë kufijve tanë," tha Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov. Federata e Shkencëtarëve Amerikanë arriti në përfundimin se Rusia kishte modernizuar ndjeshëm një bunker për ruajtjen e armëve bërthamore në rajon, bazuar në analizën e imazheve satelitore. Që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, Lituania i ka kërkuar NATO-s të rrisë vendosjen e trupave në territorin e saj. Në prill, Presidenti Gitanas Nauseda tha se Batalioni i Prezencës së Përparuar të NATO-s duhet të transformohet në "të paktën" madhësinë e një brigade dhe bëri thirrje për përforcimin e korridorit Suëalki.

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim