LIVE UPDATES
Bota

'Vrasja, forma e fundit e censurës', në forumin e Davos u diskutua mbi rreziqet që i kanosen sot gazetarisë

Sekretari i Përgjithshëm i organizatës Reporterët pa Kufij, Christophe Deloire, foli sot me shqetësim rreth asaj që e cilësoi një shtrembërim i pashembull i konkurrencës në botën dixhitale, që sikurse tha ai, po dobëson gazetarinë.

26 Maj 2022, 18:02 Nga DOSJA
'Vrasja, forma e fundit e censurës', në forumin e Davos u
foto ilustruese

ZVICËR- Gazetarë, mbrojtës të lirisë së shtypit dhe aktivistë të të drejtave të njeriut diskutuan të enjten rreth mënyrave se si qeveritë dhe sektori privat mund të garantojnë lirinë e shtypit. Komentet e tyre u bënë gjatë takimit të Forumit Ekonomik Botëror, që po mbahet në Davos të Zvicrës, në një nga sesionet kushtuar kësaj çështjeje.

Sekretari i Përgjithshëm i organizatës Reporterët pa Kufij, Christophe Deloire, foli sot me shqetësim rreth asaj që e cilësoi një shtrembërim i pashembull i konkurrencës në botën dixhitale, që sikurse tha ai, po dobëson gazetarinë.

Për herë të parë në historinë e demokracive ka një shtrembërim të paprecedentë të konkurrencës, siç paraqitet aktualisht në ekosistemin dixhital, rrethana favorizuese për pendimin, gjuhën e urrejtjes, ekstremizmin dhe për njerëzit që shohin kudo komplote, ndërsa vetë gazetaria është dobësuar".

Gjatë komenteve të tij në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit, në sesionin kushtuar lirisë së shtypit, Drejtori Ekzekutiv i organizatës “Human Rights Watch” Kenneth Roth tha se media sociale po ndihmon autokratët t’i shmangen përgjegjësive përpara së cilave i vendosin organizatat tradicionale të lajmeve. Sipas tij, qeveritë e fuqishme mund të krijojnë faqe të rreme e të prodhojnë dezinformata.

Nëse lexoni manualin e autokratëve, i cili realisht nuk ekziston, por edhe mundet, sepse po të shihni të gjithë zbatojnë të njëjtat strategji, e gjitha nis me mbylljen e medias së pavarur dhe ka një arsye për këtë. Një qytetar i thjeshtë ka nevojë të dijë se çfarë po ndodh, por nuk ka kohë ta bëjë një gjë të tillë. Këtë e bëjnë gazetarët, puna e të cilëve është të zbulojnë se çfarë po ndodh dhe ta përcjellin atë me sa më shumë kujdes. Më pas publiku në mënyrë të informuar i kërkon qeverisë se si të veprojë dhe çka nuk duhet të bëjë. Ndaj dhe autokratët duan t'u mbyllin gojën gazetarëve, sepse ata nuk e dëshirojnë këtë nivel llogaridhënieje".

Patrick Chappatte, President i Fondacionit Karikaturistët e Lirisë, tha se ata janë shpesh në shënjestër e autokratëve të cilët kanë frikë të ekspozohen përmes satirës dhe humorit.

"Karikaturat politike ose satira politike në të gjitha format e saj është një barometër i fjalës së lirë dhe një simptomë se kur ato sulmohen është diçka që duhet t'i kushtojmë vëmendje. Autokratët acarohen shpejt. Ata futen në panik kur shohin filma vizatimorë, sepse kanë shumë frikë nga humori. Ata i ndërtojnë perandoritë e tyre mbi frikën dhe mbi gënjeshtra, ndaj druhen se mos ekspozohen përmes satirës dhe karikaturave".

Për sekretaren e Përgjithshme të “Amnesty International” Agnes Callamard, vrasja është forma më e fundit e censurës.

Sipas zonjës Callamard vendosja e gazetarëve nën shënjestrën e këtyre akteve është një mesazh drejtuar gjithë shoqërisë, se ajo nuk duhet të kalojë të ashtuquajturat vija të kuqe./VOA/

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE