LIVE UPDATES
Bota

Kriza politike në Malin e Zi, Gjukanoviç kërkon zgjedhje të parakoshme, mazhoranca e akuzon për grusht shteti

Gjukanoviç deklaroi dje, një ditë pas skadimit të afatit kushtetues për të nominuar një kandidat, se “nuk ka krijuar përshtypjen se ekziston një shumicë e qartë që do të jetë në gjendje të formojë një qeveri që do të ofronte zgjidhje për problemet shumë të vështira në në nivel financiar, ekonomik, juridik, institucional dhe politik”.

21 Shtator 2022, 08:54 Nga d.a.
Kriza politike në Malin e Zi, Gjukanoviç kërkon zgjedhje
Abazoviç dhe Gjukanovic

MAL I ZI- Kriza e thellë institucionale dhe politike u thellua edhe më tej dje me njoftimin e partive të shumicës së vjetër parlamentare se nuk do të mbështesin propozimin e Presidentit të Republikës Milo Gjukanoviç për shkurtimin e mandatit të Kuvendit, që automatikisht do të nënkuptonte thirrjen të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Sipas Vijesti, Gjukanoviç deklaroi dje, një ditë pas skadimit të afatit kushtetues për të nominuar një kandidat, se “nuk ka krijuar përshtypjen se ekziston një shumicë e qartë që do të jetë në gjendje të formojë një qeveri që do të ofronte zgjidhje për problemet shumë të vështira në në nivel financiar, ekonomik, juridik, institucional dhe politik”.

Ai sugjeroi shkurtimin e mandatit të Kuvendit, duke thënë se “është zgjidhja më optimale në situatën e caktuar politike dhe se është në interesin më të mirë të të gjithë qytetarëve të Malit të Zi, sepse kjo hap mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare si e cila do të mundësojë zgjedhjen e një Qeverie që do të veprojë me kapacitet të plotë”.

Ndonëse një pjesë e partive të shumicës së pasgushtit mbrëmë menjëherë pas kandidimit të Miodrag Lekiçit (Demos) për mandatin vazhduan me akuza të ndërsjella, duke siguruar opinionin se nuk janë të gatshëm të bashkëpunojnë për interesin publik, e më parë shumica prej tyre. avokuar për zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare, dje e refuzuan propozimin e Gjukanoviçit. Vendimi për shkurtimin e mandatit të Kuvendit merret me shumicën e votave të të gjithë deputetëve, gjithsej 41 vota.

Ata akuzuan Presidentin e vendit për pengim të emërimit të mandatarit dhe shkelje të Kushtetutës, një lloj grushti shteti, duke pretenduar se tani të gjithë janë pas Lekiqit me nënshkrimet e tyre, edhe pse afati për dorëzimin e atij informacioni Gjukanoviçit ka skaduar. ditë më parë. Ata njoftuan gjithashtu se do të shqyrtojnë mundësinë e një kundërmase, që kryetarja e Kuvendit Danijela Gjuroviç (Partia Popullore Socialiste) të shpallë zgjedhje të parakohshme presidenciale edhe pse mandati i Gjukanoviçit i skadon në maj të vitit të ardhshëm.

Seanca e Kuvendit ku do të diskutohet për shkurtimin e mandatit pritet më 30 shtator, tha dje kreu i Klubit të deputetëve të GP të URA-s, Millosh Konatar. Kushtetuta thotë se presidenti, pas konsultimeve me partitë, propozon mandate 30 ditë pas konstituimit të Kuvendit, në këtë rast, afati llogaritet nga shkarkimi i Qeverisë Dritan Abazovic më 19 gusht.

Mali i Zi është me qeveri teknike që nga muaji gusht kur parlamenti miratoi një mocion mosbesimi ndaj qeverisë së kryeministrit Dritan Abazoviç, pak pasi ai nënshkroi një marrëveshje të diskutueshme me Kishën Ortodokse Serbe. Marrëveshja nxiti përplasje brenda koalicionit qeverisës që në fillim. Një pjesë e partive qeverisëse, theksuan se marrëveshja është kundër interesave kombëtare të Malit të Zi dhe nuk është në pajtim me kushtetutën dhe ligjet malazeze.

kriza politike ne mal te zi dritan abazoviç milo gjukanoviç

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'