LIVE UPDATES
Bota

Lufta Ukrainë-Rusi/ Përmbledhje e ngjarjeve të 24 orëve të fundit

Udhëheqësit botërorë të mbledhur në Kombet e Bashkuara në Nju Jork denoncuan pushtimin e Rusisë në Ukrainë, pasi udhëheqësit nga Moska në zonat e pushtuara të katër rajoneve të Ukrainës njoftuan planet për të mbajtur referendume për bashkimin me Rusinë në ditët në vijim.

21 Shtator 2022, 08:43 Nga s.s
Lufta Ukrainë-Rusi/ Përmbledhje e ngjarjeve të 24 orëve
Rusi-Ukrainë

UKRAINË- Udhëheqësit botërorë të mbledhur në Kombet e Bashkuara në Nju Jork denoncuan pushtimin e Rusisë në Ukrainë, pasi udhëheqësit nga Moska në zonat e pushtuara të katër rajoneve të Ukrainës njoftuan planet për të mbajtur referendume për bashkimin me Rusinë në ditët në vijim.

Lufta-1- Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se presidenti rus Vladimir Putin do të heqë dorë vetëm nga "ambiciet e tij perandorake" që rrezikojnë të shkatërrojnë Ukrainën dhe Rusinë nëse pranon se nuk mund ta fitojë luftën.

2- Në Kherson, ku kryeqyteti rajonal është i vetmi qytet i madh që Rusia deri më tani ka kapur të paprekur që nga pushtimi, Ukraina ka nisur një kundërofensivë të madhe, raporton Reuters.

3- Forcat e armatosura të Ukrainës rimarrin kontrollin e fshatit Bilohorivka, duke u përgatitur për të rimarrë të gjithë provincën Luhansk nga pushtuesit rusë, tha guvernatori i provincës Serhiy Gaidai. Fshati është vetëm 10 km (6 milje) në perëndim të qytetit Lysychansk, i cili ra në duart e rusëve pas javësh betejash të rënda në korrik.

Diplomaci-1- Figurat pro-ruse shpallën referendumet për 23-27 shtator në provincat Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia, që përfaqësojnë rreth 15% të territorit të Ukrainës, ose një zonë sa madhësia e Hungarisë.

2- Disa figura pro-Kremlinit i cilësuan referendumet si një ultimatum për Perëndimin që të pranojë fitimet territoriale ruse ose të përballet me një luftë të plotë me një armik të armatosur bërthamor.

3- Riformulimi i luftimeve në territorin e pushtuar si një sulm ndaj Rusisë mund t'i japë Moskës një justifikim për të mobilizuar rezervat e saj ushtarake prej 2 milionësh.

4- Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan tha se Uashingtoni kundërshtoi çdo referendum të tillë "pa mëdyshje". Presidenti francez Emmanuel Macron dhe presidenti lituanez Gitanas Nauseda i përshkruan votimet e planifikuara si "parodi".

5- Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se blloku nuk do të njohë rezultatin e referendumeve * Presidenti i SHBA Joe Biden do të përpiqet të mbledhë botën kundër pushtimit rus të Ukrainës në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, duke thënë se lufta e Moskës kundër fqinjit të saj shkel parimet e kartës së OKB-së.

6- "Pushtimi rus i Ukrainës është një sjellje që shkel filozofinë dhe parimet e kartës së OKB-së. Nuk duhet toleruar kurrë", i tha të martën Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së kryeministri japonez Fumio Kishida.

7- "Situata në front tregon qartë se iniciativa është me Ukrainën", tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky të mërkurën.

lufta ukraine-rusi ukraine rusi

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'