LIVE UPDATES
Bota

Konflikti Putin-Macron për termocentralin Zaporozhie, kush është fajtori për katastrofën e afërt bërthamore

Gjendja dhe situata në termocentralin më të madh bërthamor të Evropës vazhdon të shkaktojë shqetësim global. Rusia dhe Ukraina akuzojnë njëra-tjetrën për bombardime rreth fabrikës në Zaporozhye dhe duke rrezikuar kështu një çlirim katastrofik të rrezatimit.

12 Shtator 2022, 08:57 Nga d.a.
Konflikti Putin-Macron për termocentralin Zaporozhie, kush është
Macron dhe Putin

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti francez Emmanuel Macron diskutuan për sigurinë në termocentralin bërthamor të Zaporozhie në Ukrainë të dielën, me Putinin që fajësoi forcat ukrainase ndërsa Macron drejtoi gishtin nga trupat ruse.

Sipas mediave serbe, Gjendja dhe situata në termocentralin më të madh bërthamor të Evropës vazhdon të shkaktojë shqetësim global. Rusia dhe Ukraina akuzojnë njëra-tjetrën për bombardime rreth fabrikës në Zaporozhie dhe duke rrezikuar kështu një çlirim katastrofik të rrezatimit.

Qëndrimet e ndryshme nga Kremlini rus dhe pallati Elysée i liderit francez theksuan vështirësitë në përpjekjen për të gjetur një marrëveshje për të garantuar sigurinë në Zaporozhye.

Pala ruse ka tërhequr vëmendjen ndaj sulmeve të rregullta ukrainase në objektet e uzinës, duke përfshirë ruajtjen e mbetjeve radioaktive, të cilat mund të shkaktojnë pasoja katastrofike”, thuhet në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të Kremlinit.

Pala ruse theksoi se situata aktuale kërkon "ndërveprim jo të politizuar" me pjesëmarrjen e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA).

Në deklaratën e saj, apartamenti francez njoftoi se në fakt është pushtimi i fabrikës nga trupat ruse që e vë në rrezik.

"Macron kërkoi që forcat ruse të tërhiqnin armët e tyre të rënda dhe të lehta nga Zaporozhye dhe që rekomandimet e IAEA të ndiqen për të garantuar sigurinë," tha Elysee.

IAEA bëri thirrje për krijimin e një zone sigurie rreth termocentralit bërthamor.

emmanuel macron vladimir putin

Sondazh

Poll
Bota 12 Shtator 2022, 08:54 d.a.

Acarohen raportet mes Turqisë dhe Greqisë

anije turke GREQI- Sipas informacioneve nga Greqia, roja bregdetare greke ka qëlluar me të shtëna paralajmëruese ndaj anijes turke, p&e...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh