LIVE UPDATES
Bota

I dënuar për krime lufte, Ratko Mlladiç është shtruar në spital në Hagë në gjendje të keqe shëndetësore

Në një bisedë të shkurtër telefonike me AFP në Beograd, Darko Mlladiç ka konfirmuar informacionin në mediat serbe. Ai tha se babai i tij është shtruar në spital prej një jave për shkak të shëndetit të brishtë. Ai fillimisht ishte në një spital civil në Hagë dhe që nga e enjtja ndodhet në objektin shëndetësor të burgut të Mekanizmit Ndërkombëtar të Mbetur për Drejtësi Penale (MTPI) me seli në Hagë.

12 Shtator 2022, 08:26 Nga d.a.
I dënuar për krime lufte, Ratko Mlladiç është shtruar
Mlladiç

HAGË- Ish-komandanti ushtarak i serbëve të Bosnjës, ish-gjenerali i Ushtrisë Popullore Jugosllave (JNA), Ratko Mlladiç, i cili po vuan dënimin e përjetshëm në Hagë për krime lufte, është shtruar në spital dhe është në “shëndet të keq”, tha djali i tij Darko Mlladiç për AFP.

Në një bisedë të shkurtër telefonike me AFP në Beograd, Darko Mlladiç ka konfirmuar informacionin në mediat serbe. Ai tha se babai i tij është shtruar në spital prej një jave për shkak të shëndetit të brishtë. Ai fillimisht ishte në një spital civil në Hagë dhe që nga e enjtja ndodhet në objektin shëndetësor të burgut të Mekanizmit Ndërkombëtar të Mbetur për Drejtësi Penale (MTPI) me seli në Hagë.

Shëndeti i tij është i keq. Këtu në Serbi, një ekip mjekësh është gati të shkojë dhe ta shohë, por ende nuk e dimë nëse do t’i lejohet ta bëjnë këtë. Ne do të kërkojmë që këta mjekë ta ekzaminojnë atë,” i tha AFP Mlladiç Jr.

Shërbimet e MTPI, të pyetur nga AFP për të komentuar këtë informacion, janë përgjigjur se “nuk mund të komentojnë gjendjen shëndetësore të një të dënuari, pasi është informacion konfidencial”.

Në qershor 2021, MTPI la në fuqi dënimin e përjetshëm të Ratko Mlladiçit për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte të kryera gjatë përleshjeve ndëretnike në Bosnje dhe Hercegovinë nga viti 1992 deri në vitin 1995. Ai u shpall fajtor për gjenocid për rolin e tij në masakrën e Srebrenicës në korrik 1995, kur forcat serbe të Bosnjës vranë rreth 8,000 burra myslimanë. Beogradi zyrtar pranon se është një krim i tmerrshëm lufte, por se nuk është gjenocid dhe se numri i viktimave, të cilët sipas tyre kanë qenë kryesisht ushtarë të ushtrisë boshnjake në konflikt, është ekzagjeruar disa herë.

Darko Mlladiç u tha disa mediave në Serbi dhe Bosnje-Hercegovinë se babai i tij vuan nga “inflamacioni i mushkërive, akumulimi i lëngjeve në mushkëri dhe dështimi i zemrës”.

“Ne nuk e dimë se cilat janë shkaqet e dështimit të zemrës dhe nëse Ratko Mlladiç mund të ketë pësuar një atak të lehtë në zemër. Nuk i morëm gjetjet nga analizat”, tha djali i tij për Novosti të Beogradit.

Sipas të njëjtit burim, Ratko Mlladiç ishte i sëmurë me Covid-19 në fillim të gushtit, por “pa simptoma serioze”.

Darko Mlladiç deklaroi gjithashtu se që nga maji, shëndeti i babait të tij është “përkeqësuar në mënyrë dramatike”. “Është në një situatë të vështirë dhe më duket se është në rrezik për jetën. Ne nuk mund të funksionojmë të pavarur dhe ai ka nevojë për kujdes”, shtoi ai.

Ekspertët mjekësorë rusë, deklaratat e të cilëve u referuan nga mbrojtja e Ratko Mlladiç gjatë gjyqit në vitin 2016, deklaruan se ai kishte pësuar disa goditje të lehta në të kaluarën që shkaktuan kolapsin e sistemit nervor.

ratko mlladiç gjykata e hages

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh