LIVE UPDATES
Bota

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

Tajvani, i cili nuk njihet ndërkombëtarisht me këtë emër, pasi zyrtarisht quhet Republika e Kinës, është një ishull në Azinë Lindore. Përveç ishullit kryesor, vendit i përkasin edhe 168 më të vegjël. Ndahet nga Kina nga ngushtica e Tajvanit dhe kufizohet në veri me Detin e Kinës Lindore, në lindje me Oqeanin Paqësor dhe në jug me Detin e Kinës Jugore.

6 Gusht 2022, 10:36 Nga k.m.
Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore
Foto ilustruese

TAIVAN- Ditët e fundit, i gjithë njerëzimi ka parë me interes të veçantë atë që po ndodh në Azinë Lindore, pasi vizita e kryetares amerikane të Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan shkaktoi reagime të forta në Pekin. Por kjo nuk është diçka e re, pasi mosmarrëveshja mes Pekinit dhe Taipeit (kryeqyteti i Tajvanit) ka një "histori" prej dekadash. Por le të zbulojmë më shumë fakte rreth Tajvanit dhe historisë së tij të konfliktit me Kinën.

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

Fakte gjeografike dhe historike rreth Tajvanit

Tajvani, i cili nuk njihet ndërkombëtarisht me këtë emër, pasi zyrtarisht quhet Republika e Kinës, është një ishull në Azinë Lindore. Përveç ishullit kryesor, vendit i përkasin edhe 168 më të vegjël. Ndahet nga Kina nga ngushtica e Tajvanit dhe kufizohet në veri me Detin e Kinës Lindore, në lindje me Oqeanin Paqësor dhe në jug me Detin e Kinës Jugore. Ka një sipërfaqe prej 36,197 km katrorë dhe një popullsi prej afërsisht 23,400,000. Informacioni i parë për Tajvanin vjen nga kinezët që e zbuluan atë rreth fundit të shekullit të 6-të para Krishtit. Por ata e kolonizuan atë vetëm në fund të shekullit të 17-të.

Kinezët e parë që u vendosën në Tajvan ishin banorë të luginës së lumit Yangtze. Por ata u ndoqën shpejt nga kolonët kinezë të grupit etnik Han. Në shekullin e 13-të dinastia Mongole Yuan e bëri ishullin një provincë të perandorisë kineze. Rritja e Tajvanit ishte më e madhe gjatë Dinastisë Ming (1368-1644). Pastaj filloi interesimi i evropianëve për ishullin. Fillimisht nga portugezët, që e quajtën atë Formosa, një emër me të cilin përmendet shpesh sot. Holandezët pasuan, të cilët në 1621 pushtuan ishujt fqinjë Pescadores. Në 1624 holandezët dhe spanjollët filluan të grindeshin për sovranitetin e Tajvanit.

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

Në fund, e para mbizotëroi, por për një kohë të shkurtër, pasi në 1644 dinastia Ming nga ajo Qing. Në vitin 1661, banori kinezo-japonez Cheng Cheng-kung, i njohur për evropianët si Koxinga, zbarkoi në Tajvan, duke udhëhequr një grup mbështetësish të grupit Ming që ishin mundur nga Qing.

Në vitet në vijim, pozicioni i rëndësishëm strategjik i ishullit filloi të shfaqej. Në shekujt 18 dhe 19 qindra mijëra kinezë kolonizuan Tajvanin, i cili u bë objektiv i sulmeve amerikane dhe japoneze. Rebelimi i Taipingut (1851-1864) rezultoi në dobësimin e perandorisë kineze. Kjo u pasua nga pushtime të mëtejshme japoneze dhe amerikane midis 1867-1875 dhe, e shkurtër, por katastrofike për Kinën, Lufta Sino-Japoneze e 1894-1895, pas së cilës Tajvani iu dorëzua Japonisë në Traktatin e Shimonoseki. Por banorët e saj, me origjinë kineze, shumica prej tyre, uruan kthimin e saj në Kinë.

Nga viti 1943 e deri më sot

Gjatë Luftës së Dytë Botërore në Konferencën e Kajros (vjeshtë 1943), Roosevelt, Churchill dhe gjenerali dhe politikani kinez Chiang Kai-shek vendosën për kthimin e Tajvanit në Kinë. Kjo marrëveshje u ratifikua në vitin 1945 me Konferencën e Potsdamit. Por disfata e Chiang Kai-shek dhe Partisë Nacionaliste Kineze (Kuomintang) nga komunistët e Mao Ce Dunit, të cilës do t'i referohemi më në detaje më poshtë, i detyroi mbështetësit e të parës të largoheshin nga Kina kontinentale në dhjetor 1949 dhe të vendoseshin në Tajvan.

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

Ata gjetën mbështetje të madhe nga SHBA dhe në qershor të vitit 1950 pas shpërthimit të Luftës së Koresë. Në të njëjtën kohë, Chiang Kai-shek iu kërkua të ndërtonte fortifikime në bregdetin e Tajvanit për të parandaluar një sulm të mundshëm kinez.

Truman besonte se "nëse qeveria e Pekinit do të pushtonte Tajvanin, do të përbënte një kërcënim të menjëhershëm për rajonin e Paqësorit dhe forcat amerikane të vendosura atje"

Gradualisht perspektiva e një lufte Pekin-Taipei filloi të zhdukej.

Në vitin 1981, në Tajvan u mbajtën zgjedhjet e para shumëpartiake, të cilat u fituan nga Kuomintang. President i vendit u zgjodh Lee Teng-hui. Një propozim i ri kinez për ribashkimin e dy vendeve u refuzua në 1989. Kuomintang dhe Li Teng-hui fituan zgjedhjet në 1992 dhe 1996, por Partia Demokratike Progresive filloi gradualisht të rrisë pjesën e saj. Në vitin 1995, Lee Teng-hui u bë presidenti i parë tajvanez që vizitoi Shtetet e Bashkuara, qoftë edhe jozyrtarisht. megjithë reagimin e ashpër nga Pekini, i cili protestoi ashpër për vizitën e Dalai Lamës (i Tibetit) në Tajvan.

Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2000 pati një ndryshim politik në vend. Kandidati i Partisë Demokratike Progresive Chen Shui-bian fitoi dhe shprehu dëshirën për dialog konstruktiv me Kinën. Por shpejt ai hodhi poshtë propozimin e ri të Pekinit për ribashkimin e dy vendeve duke krijuar "një komb me dy sisteme" (socialist dhe treg i lirë). Parlamenti i Tajvanit më vonë njoftoi heqjen e ndalimit 50-vjeçar të tregtisë me Kinën.

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

Çfarë ndodhi në periudhën kritike 1945-1949 në Tajvan?

Populli i Tajvanit u emocionua fillimisht pasi u kthye në sundimin kinez në vitin 1945. Por gradualisht përjashtimi i tyre nga postet më të larta, shtyrja e zgjedhjeve lokale, edhe pas miratimit të Kushtetutës në kontinent, shpronësimi i bizneseve dhe dorëzimi i tyre në shtet. monopolet, si dhe hiperinflacioni shkaktuan keqardhje të përgjithshme. Vrasja e një civili në Tajvan më 28 shkurt 1947 çoi në trazira të gjera që u shuan nga gjenerali Chen Yi, i cili kishte marrë Tajvanin nga japonezët. Pati mijëra viktima (18,000-30,000 të vdekur) dhe Chen Yi u zëvendësua nga Wei Tao-ming, i cili u përpoq të bënte disa reforma demokratike.

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

Lufta civile në Kinën kontinentale kishte filluar në mënyrë efektive në vitin 1927 me ndarjen përfundimtare midis krahut të djathtë të Kuomintang dhe komunistëve. Ajo përfundoi në 1937 pasi qeveria nacionaliste nuk mund t'i rezistonte më pushtimit japonez të Kinës që kishte filluar në vitin 1932. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, nacionalistët e mbështetur nga SHBA dhe komunistët e përforcuar nga BRSS

Por gradualisht komunistët pushtuan Mançurinë (1947-1948), Pekinin (1949), Nanjingun, Shangain, Kantonin dhe Chungking. Qeveria Kuomintang nën Chiang Kai-shek iku, siç e përmendëm, në Tajvan ndërsa më 1 tetor 1949, Republika Popullore e Kinës u shpall me president Mao Ce Dun, udhëheqësin e Partisë Komuniste Kineze.

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

Epilogu

Tajvani aktualisht ka marrëdhënie të mira diplomatike me shtetet e mëposhtme: Vatikani, Paraguaj, Eswatini (vendi afrikan, dikur Swaziland), Ishujt Marshall, Nauru, Palau, Tuvalu, Haiti, Honduras, Guatemala, Belize, Saint Kitts and Nevis, St. Lucia , Shën Vincenti dhe Grenadinet. Problemi i Tajvanit është komplikuar që nga fillimi i shekullit të 21-të nga hyrja dinamike e Kinës në planin politik dhe ekonomik. Nga ana tjetër, Tajvani është një nga vendet më të zhvilluara aziatike. Është karakteristik se në vitin 2000 vetëm 1% e popullsisë së saj jetonte nën kufirin e varfërisë, ndërsa në vitin 2004 rezervat valutore ishin ndër më të mëdhatë në botë. Megjithatë, çështja e Tajvanit është veçanërisht e ndërlikuar pasi SHBA-të janë të përfshira në të gjithë mosmarrëveshjen. dhe jo vetëm kaq...

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

Le të shpresojmë që gjërat të mos dalin jashtë kontrollit dhe të parandalohet një luftë e cila do të jetë katastrofike jo vetëm për rajonin por edhe për të gjithë planetin...

Kinë-Tajvan: Një mosmarrëveshje shekullore

taivani kine-taivan

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila