LIVE UPDATES
Bota

Masakra në shkollën Sandy Hook, Alex Jones 45 milionë dollarë dëmshpërblim për prindërit e fëmijëve

Prindërit paditën Jones për 150 milionë dollarë. Dëmet ndëshkuese arrijnë në 45.2 milionë dollarë, me dëmet totale të dhëna në shumën 49.3 milionë dollarë.

6 Gusht 2022, 10:10 Nga e.k
Masakra në shkollën Sandy Hook, Alex Jones 45 milionë
Alex Jones

SHBA- Alex Jones është urdhëruar të paguajë më shumë se 45 milionë dollarë dëmshpërblim për prindërit e Sandy Hook, zbuloi një juri në Teksas të premten.  

Zhvillimi vjen një ditë pasi juria urdhëroi Jones t'i paguante 4.1 milionë dollarë si dëmshpërblim.

Teoricieni i konspiracionit dhe themeluesi i Infowars u padit nga prindërit e një djali 6-vjeçar i cili u vra në masakrën e vitit 2012 në shkollën fillore Sandy Hook pasi ai pretendoi se të shtënat, ku u vranë 20 fëmijë dhe gjashtë të rritur, ishin një mashtrim, një pretendim që ai tha se tani mendon se është "100% i vërtetë".

Prindërit paditën Jones për 150 milionë dollarë. Dëmet ndëshkuese arrijnë në 45.2 milionë dollarë, me dëmet totale të dhëna në shumën 49.3 milionë dollarë.

Një avokat që përfaqëson familjet e Sandy Hook kishte thënë në gjykatë të enjten se ai synon t'i dorëzojë mesazhet dyvjeçare të Jones në komitetin e Dhomës së Përfaqësuesve që po hetonte 6 janarin, pasi ato iu dhanë atij pa dashje nga avokatët e Jones.

"Më është kërkuar t'i kthej ato. Sigurisht që kam ndërmend ta bëj nëse nuk më thua që të mos e bëj," i tha gjyqtarit Mark Bankston, duke thënë se atij i është kërkuar nga komiteti i 6 janarit që t'i kthejë ato.

Çështjet që përfshijnë Jones do të shkojnë përpara dy gjyqtarëve të ndryshëm në Connecticut javën e ardhshme, pasi më shumë familje të Sandy Hook kërkojnë ta mbajnë atë përgjegjës për gënjeshtrat që ai tha për masakrën e 2012-ës duke qenë një mashtrim i inskenuar nga aktorët, shkruajnë mediat e huaja. 

alex jones

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave