LIVE UPDATES
Bota

Plas sherri në parlamentin turk/ Deputeti goditet me grusht në kokë, dërgohet në gjendje të rëndë në spital (VIDEO)

Gjatë përleshjes, disa ligjvënës të tjerë ranë përtokë.  Deputetja e Partisë Shoqërore Aylin Cesur, e cila me profesion është mjeke dhe që i kishte dhënë ndihmën e parë deputetit në katin e dhomës, tha se gjendja e Orsit ishte kritike.

7 Dhjetor 2022, 08:31 Nga a.l

Plas sherri në parlamentin turk/ Deputeti goditet me grusht në

TURQI- Në parlamentin turk ka ndodhur një incident i rëndë ditën e djeshme teksa po diskutohej për buxhetin. Seanca plenare është shoqëruar me debate të ashpra, por situta duket se ka agravuar pasi një nga deputetët e opozitës nacionaliste turke është sulmuar me grusht në kokë dhe më pas është dërguar me urgjencë në spital.

Siç shihet edhe në videon e mëposhtme, ligjvënësi i Partisë Iyi (Mirë) Huseyin Ors u godit me grusht nga Zafer Isik, një parlamentar në pushtet i AKP-së. Gjatë përleshjes, disa ligjvënës të tjerë ranë përtokë.  Deputetja e Partisë Shoqërore Aylin Cesur, e cila me profesion është mjeke dhe që i kishte dhënë ndihmën e parë deputetit në katin e dhomës, tha se gjendja e Orsit ishte kritike, shkruajnë mediat e huaja.

"Ai është ende duke u trajtuar në terapi intensive. Jam shumë i trishtuar. Gjendja e tij e përgjithshme nuk ishte e mirë pas goditjes në kokë", tha Cesur, cituar nga DHA.

Përleshje të shumta janë parë nga parlamenti i Turqisë gjatë debateve veçanërisht të ndjeshme. Një incident i ngjashëm ndodhi në vitin 2020 kur një përleshje me grushte shpërtheu në parlament për diskutimet mbi përfshirjen ushtarake të Turqisë në Siri.
Debatet për buxhetin po zhvillohen këtë vit me ligjvënës të ndryshëm që përpiqen të sigurojnë interesat e tyre përpara zgjedhjeve të ardhshme presidenciale dhe parlamentare. Zëdhënësi i Partisë Iyi Kursat Zorlu tha se incidenti shënoi një ditë të trishtuar për Asamblenë e Madhe Kombëtare të Turqisë dhe një ditë të turpshme për ata që kryen këtë sulm. Deri më tani, nuk është dhënë asnjë koment nga partia AKP e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan lidhur me incidentin./Dosja.al

sherr ne parlamentin turk huseyin ors

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari