LIVE UPDATES
Bota

'Kemi frikë se do na vrasë', prindërit kërkojnë ndihmën e autoriteteve që t’i marrin fëmijën 13-vjeçar

13-vjeçari u diagnostikua me çrregullim depresiv. Nëna dhe babai iu drejtuan një avokati dhe paditën punonjësin social të komunës së banimit, duke e akuzuar për mosndërhyrje, mungesë dokumentesh zyrtare dhe lëndime nga pakujdesia.

12 Gusht 2022, 16:20 Nga e.k
'Kemi frikë se do na vrasë', prindërit
Foto ilustruese

ITALI- Një çift nga Bolonja ka kërkuar që autoritetet të marrin djalin e tyre 13-vjeçar, pasi kanë frikë nga ai.

Siç raportohet në mediat italiane 13-vjeçari plagosi me thikë vëllanë e tij në krah, ndërkohë sjellja e tij përkeqësohet çdo vit.

“Ne flemë me dyer të mbyllura dhe ndihemi në rrezik. Është e kotë ta mohojmë, kemi marrë edhe kërcënime nga djali ynë që tha se do të na vriste në gjumë ose se do t’i vinte flakën shtëpisë”, ka treguar babai.

13-vjeçari u diagnostikua me çrregullim depresiv. Nëna dhe babai iu drejtuan një avokati dhe paditën punonjësin social të komunës së banimit, duke e akuzuar për mosndërhyrje, mungesë dokumentesh zyrtare dhe lëndime nga pakujdesia.

Avokati shpjegoi se gjithçka filloi rreth dy vjet e gjysmë më parë, kur djali i vogël – 11 vjeç në atë kohë – filloi të shfaqte sjellje të dhunshme. Dy prindërit e frikësuar kërkuan ndihmë. Fëmija filloi të merrte ilaçe qetësuese dhe u shtrua për trajtimin psikologjik që i nevojitej.

Më pas, punonjësja sociale e këshilloi familjen që t’i kushtonte një hapësirë ​​të mbyllur vetëm djalit në garazh, në mënyrë që ai të heshtte. Por situata është përkeqësuar: në atë hapësirë ​​13-vjeçari ka nisur të shfryjë inatin duke i shkaktuar 9 mijë euro dëm.

Kohët e fundit ka degjeneruar: duket se i mituri ka të plagosur me thikë vëllain e vogël, për të kërcënuar se do t’i marrë jetën dhe do të vrasë gjithë familjen.

Me kalimin e viteve, i njëjti djalë denoncoi dhunën në familje, duke thënë se ishte rrahur nga i ati, aq sa punonjësit social kishin krijuar idenë për t’u hequr fëmijën tjetër dy prindërve dhe duke ia besuar një familjeje tjetër.

“Djali im nuk pranon jo. Unë dhe gruaja ime prej 20 vitesh jetojmë të lumtur bashkë, nuk kemi qenë kurrë të dhunshëm me fëmijët tanë. Djali ynë merr terapi të rënda dhe madje edhe neuropsikiatër e kanë kuptuar se është një angazhim që është përtej kapacitetit tonë dhe duhet ndjekur 24 orë në ditë”, ka thënë babai.

itali

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN