LIVE UPDATES
Bota

Historia e vrasjes së të miturit 30 viteve më parë, faji ra mbi nënën, por vrasësi...

The Guardian shkruan se James Watson, pa vendbanim fiks, u dënua në prill në Old Bailey në Londër për vrasjen e vitit 1994 pasi një zbulim i ADN-së në vitin 2016 zbuloi se si ai kishte qenë në kontakt fizik me gjashtë vjeçarin në ditën e zhdukjes së tij.

24 Qershor 2022, 18:18 Nga I.A
Historia e vrasjes së të miturit 30 viteve më parë, faji ra
James Watson dhe Rikki Neave

SHBA- Një 41-vjeçar është dënuar me burgim të përjetshëm me një minimum prej 15 vjetësh për vrasjen e nxënësit Rikki Neave, i cili u gjet i mbytur në pyll pranë Peterborough pothuajse 28 vjet më parë. The Guardian shkruan se James Watson, pa vendbanim fiks, u dënua në prill në Old Bailey në Londër për vrasjen e vitit 1994 pasi një zbulim i ADN-së në vitin 2016 zbuloi se si ai kishte qenë në kontakt fizik me gjashtë vjeçarin në ditën e zhdukjes së tij.

Watson, i cili ka një listë të gjatë dënimesh të mëparshme, duke përfshirë sulmin seksual, iu shmang zbulimit për më shumë se dy dekada, duke ndryshuar rrëfimin e ndërveprimeve të tij me Neave si prova të grumbulluara kundër tij.

Justice McGowan e dënoi Watson të premten sikur të ishte adoleshent, siç kërkohet nga ligji, duke i thënë atij se duhet të kalojë të paktën 15 vjet në burg përpara se të konsiderohet për lirim. Dënimi mbyll atë që kishte qenë një mister i rastit të ftohtë, në të cilin nëna e Rikki-t, Ruth Neave, u lirua nga akuza për vrasjen e tij në vitin 1996, duke hequr dyshimin që e kishte përndjekur pasi ajo u deklarua fajtore për një sërë veprash mizori ndaj fëmijëve.

Ruth Neave, e cila nuk mori pjesë në dënimin, lëshoi ​​një deklaratë më pas duke dënuar veprimet e Watson. 

"Përbindëshi James Watson jo vetëm që vrau djalin tim të çmuar Rikki, por vuri në lëvizje një zinxhir ngjarjesh që më kanë shkatërruar jetën time dhe të fëmijëve të mi.  Ashtu si gurët që bien në një pellg, ai është valëzuar shumë e gjerë," tha ajo.

Ajo shtoi: Falë jush, James Watson, Rikki nuk do të rritet kurrë për t'u bërë një djalë i ri i mirë, nuk do të ketë fëmijë apo xhaxha. Më mungon Rikki im i vogël; Më mungojnë të gjitha qeshjet dhe të qeshurat e tij dhe ai ishte heroi im i vogël dhe kujdesej për të tjerët. Ai ishte i zhytur në mendime, i sjellshëm dhe qesharak.

Watson e joshi Rikki-n në pyll afër shtëpisë së tij në Peterborough dhe e mbyti për të përmbushur një "fantazi morbide". Ai e zhveshi Rikki-n dhe pozoi trupin e tij të zhveshur në formë ylli për kënaqësi seksuale, duke e “ekspozuar” qëllimisht pranë një strofull pyjore për fëmijë.

Policia hetoi një pretendim se ai kishte prekur në mënyrë të pahijshme një djalë pesë-vjeçar, ndërsa të tjerët që e njihnin pretenduan se ai kishte masturbuar mbi imazhet e fëmijëve të vegjël dhe vazhdimisht kishte vendosur duart rreth qafës së një vajze adoleshente gjatë seksit. 

rikki neave james watson

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari