LIVE UPDATES
Bota

Mbikqyrësit bërthamorë të OKB: Jemi të shqetësuar për stafin në termocentralin e Zaporizhzhia

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka thënë prej muajsh se situata në Zaporizhzhia, ku stafi ukrainas po punon duke operuar centralin nën urdhrin e trupave ruse, përbën një rrezik sigurie dhe se dëshiron të dërgojë një mision.

24 Qershor 2022, 18:00 Nga k.m.
Mbikqyrësit bërthamorë të OKB: Jemi të shqetësuar
Foto ilustruese

VJENË- Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së është gjithnjë e më i shqetësuar për mirëqenien e stafit ukrainas në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia të mbajtur nga Rusia në Ukrainë, më i madhi në Evropë. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka thënë prej muajsh se situata në Zaporizhzhia, ku stafi ukrainas po punon duke operuar centralin nën urdhrin e trupave ruse, përbën një rrezik sigurie dhe se dëshiron të dërgojë një mision.

"IAEA është në dijeni të raporteve të fundit në media dhe gjetkë që tregojnë një situatë të përkeqësuar për stafin ukrainas në termocentralin më të madh bërthamor të vendit,"-tha një deklaratë nga agjencia e Kombeve të Bashkuara me qendër në Vjenë.

Një nga këto çështje ishte se inspektorët e IAEA duhet të kryejnë punë verifikimi, duke përfshirë kontrollin e "sasive të mëdha" të materialit bërthamor atje. Megjithëse transmetimi në distancë i të dhënave mbi atë material në selinë e IAEA u rivendos këtë muaj, verifikimet e inventarit fizik duhet të kryhen ende personalisht nga inspektorët brenda një intervali që sqaron se nuk mund të kalojë një kohëzgjatje të caktuar.

Në mars, bota shmangu për pak një katastrofë bërthamore pasi forcat ruse sulmuan termocentralin më të madh bërthamor të Evropës në Ukrainën jugore dhe ndezën një zjarr. Sipas mbikëqyrësit atomik të OKB-së, nuk u lëshua asnjë material radioaktiv. Ndërsa forcat ruse kanë vazhduar të pushtojnë centralin pranë lumit Dnieper, stafi ukrainas është ende duke e operuar atë./ Marrë nga Reuters

agjencia ndërkombëtare e energjisë atomike zaporizhzhia lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet