LIVE UPDATES
Bota

SHPJEGIMI/ Pse Zelensky dhe Klitschko janë një përplasje publike, rivaliteti i tyre ka pikënisjen që nga viti 2019

Të dy Klitschko dhe Zelensky kanë debatuar mbi efikasitetin e punës së qeverisë lokale të kryeqytetit për të ndihmuar banorët e Kievit për të përballuar ndërprerjet e energjisë elektrike të shkaktuara nga sulmet me raketa të Kremlinit në rrjetin elektrik të Ukrainës.

29 Nëntor 2022, 16:35 Nga I.A
SHPJEGIMI/ Pse Zelensky dhe Klitschko janë një përplasje publike,
Volodymyr Zelensky dhe Vitali Klitschko

UKRAINË- Presidenti Volodymyr Zelensky dhe kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, kanë pasur një përplasje për herë të parë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë më 24 shkurt.

Ish-boksieri profesionist dhe kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko, është futur në një debat të ashpër, por disi retorik me Presidentin e Ukrainës. Të dy Klitschko dhe Zelensky kanë debatuar mbi efikasitetin e punës së qeverisë lokale të kryeqytetit për të ndihmuar banorët e Kievit për të përballuar ndërprerjet e energjisë elektrike të shkaktuara nga sulmet me raketa të Kremlinit në rrjetin elektrik të Ukrainës.

Cfare ndodhi?

Në fjalimin e tij të natës drejtuar ukrainasve të premten, më 25 nëntor, Zelensky përshkroi sesi shumica e rajoneve anembanë Ukrainës kishin pësuar ndërprerje në shkallë të gjerë të energjisë, por disa nga problemet më të mëdha ishin në Kiev.

“E di që për fat të keq jo në të gjitha qytetet pushteti vendor ka bërë një punë të mirë. Në veçanti, ka shumë ankesa në Kiev. Ju lutemi kushtojini vëmendje. Banorët e Kievit kanë nevojë për më shumë mbrojtje,” i tha ai vendit.

Zelensky la të kuptohej se Klitschko, kryetari i kryeqytetit, nuk kishte bërë përpjekje të mjaftueshme për të ndihmuar banorët e Kievit për të përballuar pasojat e sulmeve të rënda të Kremlinit në rrjetin elektrik të Ukrainës. Presidenti i Ukrainës theksoi se shumë nga banorët e qytetit kishin mbetur pa energji për 20 apo edhe 30 orë dhe bëri thirrje për më shumë mbështetje dhe punë cilësore nga zyra e kryetarit.

Zelenskyy ka kritikuar gjithashtu Klitschkon për sigurimin e strehimoreve emergjente (ose të ashtuquajturat pika të pathyeshmërisë).

“Pres punë cilësore nga zyra e kryetarit. Askush nuk do të falë askënd për përdhosjen e pikave të pathyeshmërisë së Kievit, si dhe gënjeshtrat në raporte në nivele të ndryshme”, tha Zelensky.

Si u përgjigj Klitschko?

Klitschko u kundërpërgjigj, duke i tallur polemikat e Zelensky si të pakuptimta në kontekstin e pushtimit rus. Ai tha se 430 qendra ngrohëse (pika të pathyeshme) po ndihmonin banorët e Kievit të përballonin pasojat e sulmeve ruse në objektet energjetike dhe më shumë se 100 të tjera ishin planifikuar në rast të kushteve ekstreme.

“Nuk dua të përfshihem në beteja politike, veçanërisht në situatën aktuale. Është e pakuptimtë. Unë kam diçka për të bërë. Por unë vërej se nuk ka nevojë të manipulohet. Duket, për ta thënë butë, e shëmtuar. Si për ukrainasit ashtu edhe për partnerët tanë të huaj”, ka postuar ai në kanalin e tij Telegram.

A ka reaguar Zyra e Presidentit?

Të dielën, më 27 nëntor, kreu i fraksionit të partisë në pushtet, David Arakhamia, sugjeroi që Klitschko të ngrinte pikat e ulëta të ngrohjes në kryeqytetin ukrainas brenda një jave dhe më pas t'i kontrollonte ato së bashku.

"Ne nuk do ta lejojmë veten të tërhiqemi në një luftë politike në lidhje me "qendrat e ngrohjes" të Kievit. I sugjeroj organeve të qytetit të korrigjojnë gabimet dhe do t'i kontrollojmë së bashku me kryetarin e bashkisë. Kjo do të jetë prova më e mirë se askush nga ne nuk po kërkon spekulime,” postoi Arakhamia në kanalin e tij Telegram.

A është kaq e keqe situata me pikat e ngrohjes në Kiev?

Jo aq keq, në fakt. Një ditë pas komenteve të Zelenskit, deputetët e partisë në pushtet inspektuan qendrat e ngrohjes së kryeqytetit. Sipas rezultateve, vetëm 20 për qind e 530 pikave të kontrolluara nga autoritetet u mbyllë. Klitschko po thoshte të vërtetën duke thënë se 430 pika ngrohjeje tani funksionojnë në kryeqytet.

Ishte konflikti i parë mes kryebashkiakut të kryeqytetit dhe presidentit?

Jo, madje as i dyti. Në kohë paqeje, Zelensky dhe Klitschko përjetuan një konflikt të gjatë politik. Klitschko ishte një bashkëpunëtor i paraardhësit të Zelensky, Petro Poroshenko. Në verën e vitit 2019, zyra e Zelenskit madje arriti të largonte Klitschkon, por në vitin 2020 ai u rizgjodh për një mandat të ri. Klitschko beson se arsyeja e marrëdhënieve të tensionuara me Zelensky është se ai nuk është përfaqësues i kësaj qeverie.

volodymyr zelensky vitali klitschko

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!