LIVE UPDATES
Bota

FOTO/ Kanë vlerë të çmuar në jetën e saj, me cilat bizhuteri do të varroset Mbretëresha Elizabeth II?

Një ekspert mbretëror ka parashikuar se mbretëresha Elizabeta II do të varroset me vetëm dy bizhuteri shumë të veçanta. Ajo do të varroset me një palë vathë perla dhe unazën e floririt të dasmës së saj.

13 Shtator 2022, 19:15 Nga s.s
FOTO/ Kanë vlerë të çmuar në jetën e saj, me
Mbretëresha Elizabeth II

BRITANI- Një ekspert mbretëror ka parashikuar se mbretëresha Elizabeta II do të varroset me vetëm dy bizhuteri shumë të veçanta. Njerëzit do të mbushin sallën Westminster të Londrës të mërkurën për të nderuar monarkun e ndjerë pasi ajo vdiq në moshën 96-vjeçare. Arkivoli i saj do të zbukurohet me objekte mbretërore që thuhet se vlejnë miliona paund. Por Lisa Levinson, kreu i komunikimit në Këshillin e Diamanteve Natyrore, mendon se Mbretëresha do të varroset me pasuri shumë më pak të çmuara.

“Madhështia e saj është një grua tepër e përulur në zemër, e cila nuk ka gjasa të jetë e veshur me ndonjë gjë, përveç unazës të saj të thjeshtë të dasmës nga floriri i Uellsit për të pushuar dhe një palë vathë perla", tha ajo.

FOTO/ Kanë vlerë të çmuar në jetën e saj, me
Unaza e Mbretëreshës
FOTO/ Kanë vlerë të çmuar në jetën e saj, me
Vathët e Mbretëreshës

Zonja Levinson thotë se unaza e fejesës së Mbretëreshës, e cila i përkiste nënës së Princit Philip, Princeshës Alice of Battenberg, mund t'i jepet Princeshës Anne.

“Princi i ri Philip ishte i përfshirë nga afër në hartimin e unazës së fejesës së Elizabeth, e cila është vendosur në platin dhe ka njëmbëdhjetë diamante natyrale, një diamant diamant të rrumbullakët prej tre karatësh dhe pesë gurë më të vegjël të vendosur në secilën anë. Jeta e Madhërisë së saj ka qenë gjithmonë në lidhje me trashëgiminë e familjes mbretërore, në MB dhe Commonwealth; bizhuteritë e saj përbëjnë shumë pjesë të asaj trashëgimie”, tha ajo.

Koleksioni privat i bizhuterive të Mbretëreshës përbëhet nga 300 artikuj, duke përfshirë 98 karfica, 46 gjerdan, 34 palë vathë, 15 unaza, 14 ora dhe pesë varëse. Për Mok O'Keeffe të grupit mbretëror LGBTQ+ GayAristo, Elizabeth II ishte një 'grua modeste' dhe nuk mund të varroset me ndonjë nga ekstravagancat e saj të markës.

Z. O'Keeffe tha: "Ky akt i thjeshtë dashurie duket i përshtatshëm për një grua që gëzonte në mënyrë aktive gjërat e thjeshta në jetë dhe, për shkak të besimit të saj të fortë, besonte se do të gëzonte pasuritë e parajsës. Shumë nga bizhuteritë që ajo veshi janë pjesë e historisë së vendit dhe do t'i kalojnë Monarkut të ardhshëm dhe Bashkëshortit të Mbretëreshës, për pjesën e mbetur të jetës së tyre".

Artikuj të tillë ceremonial do të shfaqen kur Mbretëresha do të qëndrojë në gjendje për katër ditë në Westminster Hall nga e mërkura deri në funeralin e saj shtetëror të hënën. Mbështetur në arkivolin e saj do të jetë Standardi Mbretëror, një flamur që përfaqëson Sovranin dhe Mbretërinë e Bashkuar. Flamuri do të jetë në shoqërinë e Kurorës së Shtetit Imperial, i veshur me më shumë se 3 mijë gurë të çmuar dhe që thuhet se peshon pesë kilogramë. Kurora mbahej nga Mbretëresha vetëm në raste zyrtare, siç është hapja shtetërore e Parlamentit. Megjithëse relativisht e re sipas standardeve shekullore të pjesës tjetër të bizhuterive të kurorës, kurora përmban gurë të çmuar historikë.

Midis tyre është një pjesë e Diamantit Cullinan i njohur si Ylli i Dytë i Madh i Afrikës. Perlë prej 317 karatësh është marrë në Cullinan, Afrika e Jugut, në vitin 1905 gjatë kulmit të sundimit kolonial të Britanisë. Diamanti u riemërua më vonë nga kolonialët britanikë në Cullinan II, i emëruar pas kryetarit të Minierës Premier Thomas Cullinan dhe u montua në kurorë në 1937. Gurë të tjerë të çmuar në kurorë përfshijnë Safirin e Shën Eduardit, guri i çmuar më i vjetër në koleksion.

Në total, kurora është vendosur me 2868 diamante, 17 safirë, 11 smeralde, 269 perla dhe katër rubin. Në arkivol do të shtrihen edhe rruzulli dhe skeptri i Sovranit.  Skeptri përmban perlë më të madhe nga diamanti Cullinan - Ylli i Madh i Afrikës. I riemërtuar Cullinan I, diamanti 530 karatësh iu prezantua Edward VII dhe tani qëndron në vitin 1907 në majë të shufrës prej ari 92 cm. Mbretëresha do të varroset brenda Kapelës Përkujtimore të Mbretit George VI në Kështjellën Windsor, duke u bashkuar me Mbretin George VI dhe Mbretëreshën Elizabeth Nënën Mbretëreshë.

 

vdes mbreteresha elisabeth ii britani mbreteresha elizabeth ii

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh