LIVE UPDATES
Bota

Erdogan udhëton sot drejt Rusisë, takim "kokë më kokë" me Putin

Erdogan dhe Putin do takohen për të diskutuar lidhjet dypalëshe dhe çështjet ndërkombëtare. Liderët do të takohen personalisht për herë të dytë në 17 ditë pas takimit në kryeqytetin iranian Teheran.

5 Gusht 2022, 07:35 Nga s.s
Erdogan udhëton sot drejt Rusisë, takim "kokë më
Erdogan dhe Putin

TURQI- Presidenti turk Rexhep Tip Erdogan sot do të bëjë një vizitë njëditore në qytetin bregdetar rus Soçi për t'u takuar me homologun e tij rus Vladimir Putin për të diskutuar lidhjet dypalëshe dhe çështjet ndërkombëtare. Erdogan dhe Putin do të takohen personalisht për herë të dytë në 17 ditë pas takimit në kryeqytetin iranian Teheran, ku liderët patën një takim trepalësh me presidentin iranian Ebrahim Raisi për samitin e 7-të në Astana.

Sipas  anadolly,përveç Sirisë, Erdogan dhe Putin do të diskutojnë edhe për luftën Rusi-Ukrainë, e cila tashmë është në muajin e saj të gjashtë. Falë përpjekjeve diplomatike të Turqisë për të zhbllokuar eksportet e drithit ukrainas, anija e parë me drithëra që u largua nga një port ukrainas në kohë lufte kaloi nëpër ngushticat turke pasi dje mori një leje sigurie në Stamboll rrugës për në Liban për një dërgesë që besohet se po ndihmon në lehtësimin e krizës globale të ushqimit.

Dy liderët do të vlerësojnë marrëdhëniet dypalëshe, duke u fokusuar kryesisht në fushat e ekonomisë, tregtisë dhe energjisë, që përbëjnë forcën lëvizëse pas lidhjeve turko-ruse. Liderët do të shkëmbejnë mendime edhe për hapat e mundshëm për rritjen e bashkëpunimit dypalësh.

Gjatë takimit të tyre më 19 korrik, liderët dënuan praninë dhe aktivitetet e shtuara të grupeve terroriste dhe filialeve të tyre me emra të ndryshëm në pjesë të ndryshme të Sirisë. Turqia thekson vazhdimisht vendosmërinë e saj për të çrrënjosur organizatat terroriste në Siri që kërcënojnë sigurinë e saj, duke përfshirë DEASH-in dhe PKK-në, së bashku me degën e saj siriane YPG. 

Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje historike më 22 korrik për të rihapur tre porte ukrainase: Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny, për eksportet e drithit që ka ngecur prej muajsh. Anija e mallrave "Razoni" me flamurin e Sierra Leones, që transporton mbi 26,500 ton misër, është anija e parë e ngarkuar me drithëra që largohet nga porti ukrainas i Odesas dhe pasi mori lejen e sigurisë në Istanbul, anija vazhdon të lundrojë në portin libanez të Tripolit, destinacioni i saj përfundimtar. 

putin takohet me erdogan erdogan putin

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave