LIVE UPDATES
Bota

Britania zbulon detaje: Rusia paguan gratë e ushtarëve në Ukrainë që të mos organizojnë protesta

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe tha në konferencën e saj të përditshme të inteligjencës se disa gra po paguheshin, ndërsa të tjerat ishin diskredituar në internet. Me tej, në deklaratë thuhet se më 27 nëntor 2023, një grup i njohur në internet për gratë e ushtarëve publikoi një manifest kundër mobilizimit të pacaktuar.

2 Dhjetor 2023, 21:24 Nga A.TH
Britania zbulon detaje: Rusia paguan gratë e ushtarëve në
foto ilustruese

BRITANI -Qeveria britanike pretendon se autoritetet ruse po paguajnë gratë e ushtarëve rusë që të mos protestojnë ndaj kohës shumë të gjatë në vijën e parë të luftës në Ukrainë.

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe tha në konferencën e saj të përditshme të inteligjencës se disa gra po paguheshin, ndërsa të tjerat ishin diskredituar në internet. Sipas The Guardian, kjo vjen pas protestave të grave të ushtarëve në nëntor.

“Hulumtimi i mediave të pavarura ruse dhe komentet nga vetë gratë protestuese sugjerojnë se, në javët e fundit, autoritetet ka të ngjarë të kenë ofruar rritje të pagesave në para për familjet që këto të fundit mos protestojnë", thuhet në një postim në X të Ministrisë së Mbrojtjes.

Me tej, në deklaratë thuhet se më 27 nëntor 2023, një grup i njohur në internet për gratë e ushtarëve publikoi një manifest kundër mobilizimit të pacaktuar.

“Rreth datës 30 nëntor 2023, grupi u etiketua si i rremë, me gjasë me nxitjen e aktorëve pro-Kremlinit. Autoritetet ka të ngjarë të jenë veçanërisht të ndjeshme ndaj çdo proteste që lidhet me ata qytetarë të mobilizuar në shtator 2022, të cilët tani janë në vijën e parë të frontit për më shumë se një vit”, vijon deklarata.

Ndërkohë, Ukraina tha të shtunën se dy linja elektrike që lidhnin rrjetin e saj elektrik me centralin bërthamor të Zaporizhzhia u ndërprenë gjatë natës, duke e vënë centralin në rrezik të një aksidenti. Fabrika ka qenë në qendër të luftimeve që kur u kap nga forcat ruse vitin e kaluar dhe të dyja palët kanë akuzuar njëra-tjetrën për komprometim të sigurisë së saj.

britani e madhe rusi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni